O‘zDJTU va 1 Decembrie 1918 Alba Iulia universiteti o‘rtasidagi hamkorlik yangi bosqichga ko‘tarilmoqda
12–14-iyun kunlari O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti Ingliz tili birinchi fakulteti professor-o‘qituvchilari Xolida Avilova va Ra’no Ikromova Yevropa Ittifoqining Erasmus+ KA171 dasturi doirasida Ruminiyaning Alba Iulia shahri hamda Turkiyaning Burdur Mehmet Akif Ersoy universitetlarida xizmat safarida bo‘lib qaytdilar.
Safar doirasida bir qator muhim uchrashuv va muzokaralar o‘tkazildi. Jumladan, 2025-yil 17-iyun kuni X. Avilova va R. Ikromova 1 Decembrie 1918 Alba Iulia universitetida navbatdagi uchrashuvda ishtirok etdilar. Unda ikki oliy ta’lim muassasasi o‘rtasidagi mavjud hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqish masalalari muhokama qilindi.
Erasmus+ KA171 xalqaro loyihasi doirasida amalga oshirilayotgan hamkorlik alohida e’tirof etildi. Ushbu loyiha doirasida hozirgacha O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetining 2 nafar talabasi va 4 nafar professor-o‘qituvchisi Alba Iulia universitetida akademik mobillik dasturida ishtirok etgan. O‘z navbatida, mazkur hamkorlik doirasida Alba Iulia universiteti rektori professor Valer Daniel Breze va Kafedra mudiri professor Valentin Todescu O‘zDJTUga tashrif buyurgan.
Tashrif yakunida tomonlar o‘zaro hamkorlikni izchil davom ettirish, qo‘shma ilmiy izlanishlar olib borish hamda xalqaro akademik almashinuv dasturlarini yanada kengaytirish borasida kelishuvga erishdilar.

Collaboration Between UzSWLU and 1 Decembrie 1918 University of Alba Iulia Reaches a New Level
From June 12 to 14, faculty members of the First English Faculty of the Uzbek State University of World Languages, Kholida Avilova and Ra’no Ikromova, visited Alba Iulia (Romania) and Burdur Mehmet Akif Ersoy University (Turkey) as part of the EU Erasmus+ KA171 program.
During the visit, several important meetings and discussions took place. On June 17, 2025, K. Avilova and R. Ikromova participated in a follow-up meeting at 1 Decembrie 1918 University of Alba Iulia. The main topic of discussion was the enhancement of the current collaboration between the two universities to a new level.
The cooperation under the Erasmus+ KA171 international project was particularly emphasized. So far, two students and four professors from UzSWLU have participated in academic mobility programs at the University of Alba Iulia. In turn, Professor Valer Daniel Breze, Rector of Alba Iulia University, and Professor Valentin Todescu, Head of Department, have paid visits to UzSWLU within this cooperation framework.
At the conclusion of the visit, both sides agreed to continue their partnership actively, conduct joint scientific research, and expand international academic exchange programs.