O‘zDJTUda “RealEnglish” va “EasyEnglish” kompaniyalari vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
2025-yil 9–10-oktyabr kunlari O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Britaniyaning RealEnglish kompaniyasi asoschisi va boshqaruvchi direktori Nayjel Killik hamda EasyEnglish kompaniyasi rahbari Yerbol Suleymenov bilan uchrashuvlar bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda O‘zDJTU rektori I. Tuxtasinov, xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektor A. Nasirov, o‘quv ishlari bo‘yicha prorektor M. Chutpulatov, moliya-iqtisod ishlari bo‘yicha prorektor M. Xamrayev, xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i X. Yuldashev hamda bosh hisobchi X. Nazarov ishtirok etdilar.
Uchrashuv davomida tomonlar ingliz tilini o‘qitishda EasyEnglish mobil ilovasining imkoniyatlarini muhokama qildilar. Ushbu platforma orqali talabalar va o‘qituvchilar ingliz tilini istalgan vaqtda, istalgan joyda, turli darajalar bo‘yicha qulay va samarali tarzda o‘rganish imkoniyatiga ega bo‘lishi mumkinligi ta’kidlandi.
EasyEnglish kompaniyasi mazkur ilovani tijoriy asosda, ingliz tili ta’limi bo‘yicha yetakchi oliy ta’lim muassasasi hisoblangan O‘zDJTUga taqdim etish, aprobatsiya jarayonidan so‘ng esa uni respublikaning boshqa universitetlariga ham tavsiya etish rejalashtirilayotganini bildirdi.
Ilk uchrashuvda mobil ilovadan foydalanishning moliyaviy shartlari bo‘yicha takliflar tinglandi. Rektor I. Tuxtasinov ilovadan imtiyozli, arzonlashtirilgan narxlarda foydalanish imkoniyati uni O‘zbekistonda ommalashtirishga xizmat qilishini alohida ta’kidladi.
Ikkinchi uchrashuv davomida Nayjel Killik ilovani nisbatan maqbul narxda taqdim etishga tayyorligini bildirdi. Tomonlar dastur sinov jarayonidan so‘ng tegishli mutaxassislar bilan maslahatlashgan holda uni sotib olish, shuningdek to‘lov shartlari va muddatlari bo‘yicha kelishuvga erishganliklarini ma’lum qildilar.

Во Узбекском государственном университете мировых языков состоялась встреча с представителями компаний “RealEnglish” и “EasyEnglish”
9–10 октября 2025 года в Узбекском государственном университете мировых языков прошли встречи с основателем и исполнительным директором британской компании RealEnglish Найджелом Килликом и руководителем компании EasyEnglish Ерболом Сулейменовым.
Во встречах приняли участие ректор УзГУМЯ Ильхомжон Тухтасинов, проректор по международному сотрудничеству Акромжон Насиров, проректор по учебной работе Махмуджон Чутпулатов, проректор по финансово-экономическим вопросам Мансур Хамраев, начальник отдела международного сотрудничества Хикматилло Юлдашев, а также главный бухгалтер Хаёт Назаров.
В ходе переговоров стороны обсудили возможности использования мобильного приложения EasyEnglish в процессе преподавания английского языка. Было отмечено, что данная платформа предоставляет студентам и преподавателям удобный и эффективный доступ к обучению английскому языку в любое время и в любом месте, с учетом различных уровней подготовки.
Компания EasyEnglish выразила готовность на коммерческой основе предоставить это приложение УзГУМЯ — как ведущему вузу в сфере преподавания английского языка в стране, с последующей рекомендацией его другим вузам республики после успешной апробации.
На первой встрече были заслушаны предложения по финансовым условиям использования приложения. Ректор Ильхомжон Тухтасинов особо подчеркнул, что доступ к приложению по льготной и сниженной стоимости будет способствовать его широкой популяризации в Узбекистане.
Во время второй встречи Найджел Киллик подтвердил готовность предоставить приложение по более приемлемой цене. Стороны достигли предварительной договоренности о покупке продукта после завершения тестового периода, с последующим согласованием условий и сроков оплаты с профильными специалистами.