#oʻz_maqsadlaringni_bil
Turizm industriyasi, xususan, ichki turizm yurtimiz iqtisodiyotining muhim tarmog‘i hisoblanadi. Mamlakatimizning har bir hududi o‘ziga xos turistik jozibaga ega. Qadim o‘tmishdan so‘zlovchi tarixiy yodgorliklarni ko‘rish, boy merosimizni o‘rganish har bir kishida milliy o‘zlikni anglash, an’ana va qadriyatlarga hurmat tuyg‘usini shakllantiribgina qolmay, o‘z Vatani tarixini bilishga, ajdodlar merosini o‘rganish orqali shu yurt farzandi ekanligidan faxr, g‘urur tuyg‘ularini rivojlantiradi.
Jumladan, OʻzDJTU Ingliz tili 2-fakulteti tyutori Mashkura Saidova oʻziga biriktirilgan 2301-2310-guruh talabalari bilan Sharq gavhari boʻlmish Samarqand shahrida boʻlib qaytishdi.

Domestic tourism - spiritual promotion area
The tourism industry, in particular, domestic tourism, is an important branch of the economy of our country. Each region of our country has its own tourist attraction. Seeing historical monuments speaking from the ancient past, studying our rich heritage not only forms in everyone a sense of national identity, respect for traditions and values, but also develops feelings of pride, pride in the fact that he is a child of this land by studying the history of his homeland, ancestral heritage.
In particular, tutor Mashkura Saidova of the 2nd Faculty of English language of UzSWLU went to Samarkand with students of Group 2301-2310.
The journey continued, students took cultural recreation at the Imam Bukhari shrine, the mausoleum of the first president of the Republic of Uzbekistan Islam Karimov, Registan Square and the newly established alleys.