24-yanvar kuni Axborot-resurs markazida Kitobxonlik haftaligi doirasida ARM direktor oʻrinbosari M.Muxamedjonova, boʻlim mudiri Sh.Ismoilova, Tarjimonlik va Ingliz tili 3-fakultet tuytorlari N.Mamazoxirova, X.Qurbonova va 1-3 bosqich talabalari ishtirokida Oʻzbekiston yozuvchilar uyushmasi aʼzosi, taniqli tarjimon, “Doʻstlik” ordeni sohibasi, Ingliz tili tarjima nazariyasi kafedrasi dotsenti Begoyim Holbekova bilan “Tarjimonning bosib oʻtgan yoʻli” mavzusida davra suhbati boʻlib oʻtdi.
Suhbatda Begoyim Abduraxmonovna tarjima qilgan asarlari, chop etilgan kitoblari haqida soʻzlab berdi. Dastur davomida bir asarni tarjima qilish uchun ikkala til qonuniyatlarini bilish, sheʼriy tarjimada nimalarga eʼtibor qaratish kerakligi haqida soʻz bordi.

24 января 2024 года в рамках недели чтения в Информационно-ресурсном центре заместитель директора ИРЦ Мухамеджонова М.А., заведующая отделом Ш. Исмоилова, при участии тьюторов 3 факультета перевода и английского языка Мамазохировой Н., Курбановой Х. и студентов 1-3 курсов, члена Союза писателей Узбекистана, известного переводчика, кавалера Бегоим Абдурахмоновной - кавалер Ордена Дружбы, доцент кафедры теории перевода состоялся круглый стол на тему «Путь прошлого».
В интервью Бегоим Абдурахмоновна рассказала о переведенных произведениях и изданных книгах. Говорили о знании законов обоих языков, чтобы перевести одно произведение, и на что следует обратить внимание при поэтическом переводе. На мероприятии были прочитаны стихотворения узбекских поэтов, переведенные на английский язык.
Участникам был показан видеоролик, снятый по произведениям Алишера Навои в переводе Бегоим Холбековой профессорами и преподавателями Международного университета Флориды США.