2023-yil 21-dekabr kuni OʻzDJTU rektori I. Tuxtasinov Xitoyning Liadong universiteti Partiya qoʻmitasi kotibi (1-rektori) Zhou Jing Lei, Xalqaro almashinuv dasturlari va hamkorlik boʻlimi direktori XuTong va Xalqaro almashinuv dasturlari va hamkorlik boʻlimi direktori Dong Ranni qabul qildi.
Maʼlumot uchun: 1912-yilda tashkil etilgan Liadong universiteti Lyaonin provinsiyasidagi 32 ta oliygoh oʻrtasida 5-oʻrinda turadi. Mazkur universitetda 20 000 nafar talaba tahsil oladi. Professor-oʻqituvchilar soni 160 tani tashkil etadi. Tarkibida 58 ta fakultet va 16 ta institut boʻlib, xitoyshunoslik, xorijiy tillar, tibbiyot, iqtisod, menejment, turizm, qishloq xoʻjaligi va boshqa sohalar boʻyicha malakali kadrlar tayyorlaydi.
Universitet, Yaponiya, Koreya, Rossiya, Mongoliya kabi davlatlar bilan hamkorlikni amalga oshiradi. XXR Taʼlim vazirligi Oʻrta Osiyo davlatlari bilan taʼlim va fan sohalarida hamkorlikni rivojlantirish uchun alohida mablagʻ ajratadi.
Rossiya va Koreya oliygohlari bilan qoʻshma taʼlim dasturlarini amalga oshirib kelmoqda. Hozirgi kunda OʻzDJTUning 22 nafar talabasi ushbu universitetda grant asosida tahsil olmoqda.
Xitoy tomoniga til sohiblarini OʻzDJTUga xitoy tilidan dars berish va mahalliy oʻqituvchilar bilan tajriba almashish, universitet professor-oʻqituvchilari uchun malaka oshirish va stajirovka dasturlarini tashkil qilish, talabalarimiz uchun grantlar ajratish, birgalikda xalqaro anjumanlar va seminarlar tashkil qilish hamda Liadong universiteti talabalari uchun qishki va yozgi til va madaniyat dasturlarini tashkillashtirish boʻyicha takliflar berildi.
Zhou Jing Lei oʻz sozida OʻzDJTU tomonidan bildirilgan takliflarni qoʻllab-quvvatlashini har tomonlama yordam berishga tayyor ekanligini maʼlum qildi. Jumladan, XXR Taʼlim vazirligi Til taʼlimi va hamkorlik markazi tomonidan OʻzDJTUning 30 nafar talabasi uchun fevral-aprel oylariga rejalashtirilgan 2 haftalik qishki maktab dasturida ishtirok etishi uchun mablagʻ ajratganligini taʼkidlab oʻtdi. Shu bilan birga, Sharq filologiyasi fakultetida “Xitoy tili markazi” va “Smart Classlar” tashkil qilish, Markaz qoshida “HSK test markazi” ishini yoʻlga qoʻyish, xitoy tili va xitoyshunoslik boʻyicha oʻquv adabiyotlari, qoʻllanmalar va boshqa materiallarni yetkazib berish, Til taʼlimi va hamkorlik markazi koʻmagida OʻzDJTUda xitoyshunoslik loyihasini amalga oshirish, hammualliflikda xitoy tili boʻyicha darsliklar yaratishda amaliy va moliyaviy yordam berishini aytib oʻtdi. Xususan, Xitoyga qaytishi bilan darslik va oʻquv qoʻllanmalarini yuborishini alohida taʼkidladi.
Rektor I. Tuxtasinov 2024-yil yanvar oyida Pekin shahrida boʻlib oʻtadigan “Oʻzbekiston oliy taʼlim muassasalari taʼlim koʻrgazmasi” doirasida Liadong universitetida “Oʻzbek tili markazi”ni ochish taklifini berdi. Shuningdek, kelgusi oʻquv yilidan qoʻshma taʼlim dasturini yoʻlga qoʻyish masalasini koʻrib chiqishga tayyorligini maʼlum qildi.
Xalqaro hamkorlik boʻyicha prorektor A. Nasirov Liadong universiteti talabalarini universitetimizda oʻqitiladigan 17 ta til, jumladan rus, ingliz va boshqa tillar boʻyicha amaliyot oʻtash, qisqa muddatli dasturlarda ishtirok etish uchun OʻzDJTUga yuborish, ilmiy daraja va unvonga ega professor-oʻqituvchilarni universitetimizga yuborish, har ikki universitet ilmiy jurnallarida maqolalar chop etish boʻyicha oʻz fikrlarini bildirdi.

21 декабря 2023 года ректор УзГУМЯ И.Тухтасунов принял Чжоу Цзин Лэя, секретаря партийного комитета (1-го ректора) Ляодунского университета в Китае, ХуТонга, директора отдела международных программ обмена и сотрудничества, и Дун Ран, директора отдела международных программ обмена и сотрудничества.
Для справки: университет Ляодун, основанный в 1912 году, занимает 5-е место среди 32 университетов провинции Ляонин. В университете обучается 20 000 студентов. Профессорско-преподавательский состав насчитывает 160 человек. Он состоит из 58 факультетов и 16 институтов и готовит квалифицированные кадры в области китайоведения, иностранных языков, медицины, экономики, менеджмента, туризма, сельского хозяйства и других областей.
Университет осуществляет сотрудничество с такими странами, как Япония, Корея, Россия, Монголия. Министерство образования КНР выделяет отдельное финансирование на развитие сотрудничества со странами Средней Азии в области образования и науки.
Реализует совместные образовательные программы с российскими и корейскими вузами. В настоящее время 22 студента УзГУМЯ обучаются в этом университете на грантовой основе.
Китайской стороне были даны предложения по обучению носителей языка китайскому языку в УзГУМЯ и обмену опытом с местными преподавателями, организации программ повышения квалификации и стажировки для профессорско-преподавательского состава университета, выделению грантов для наших студентов, организации совместных международных конференций и семинаров, а также организации зимних и летних языковых и культурных программ для студентов университета Лиадун.
Чжоу Цзин Лэй в своем заявлении выразил готовность оказать всестороннюю поддержку предложениям, выдвинутым УзГУМЯ. В частности, министерство образования КНР выделило центру языкового образования и сотрудничества средства для 30 студентов УзГУМЯ для участия в программе 2-недельной зимней школы, запланированной на февраль-апрель. В то же время организация “Центра китайского языка” и “Smart Class” на факультете восточной филологии, налаживание работы “Центра тестирования HSK” при Центре, поставка учебной литературы, пособий и других материалов по китайскому языку и китаеведению, реализация проекта по китаеведению в УзГУМЯ при поддержке Центра языкового образования и сотрудничества, в соавторстве с китайским университетом и финансовую помощь в создании учебников по языку. В частности, он особо отметил, что по возвращении в Китай он отправит учебники и учебные пособия.
Ректор И.Тухтасинов выступил с предложением открыть “Центр узбекского языка” в университете Лиадун в рамках “Образовательной выставки высших учебных заведений Узбекистана”, которая состоится в Пекине в январе 2024 года. Он также выразил готовность рассмотреть вопрос о запуске совместной образовательной программы со следующего учебного года.
Проректор по международному сотрудничеству А.Насыров высказал мнение о направлении студентов университета Лиадун для прохождения практики по 17 языкам, преподаваемым в нашем университете, включая русский, английский и другие языки, в узбекский для участия в краткосрочных программах, направлении в наш университет профессоров и преподавателей со степенями и званиями, публикации статей в научных журналах обоих университетов.