2023-yil 21-dekabr kuni OʻzDJTU rektori I. Tuxtasinov Xitoyning Liadong universiteti Partiya qoʻmitasi kotibi (1-rektori) Zhou Jing Lei, Xalqaro almashinuv dasturlari va hamkorlik boʻlimi direktori XuTong va Xalqaro almashinuv dasturlari va hamkorlik boʻlimi direktori Dong Ranni qabul qildi.
Maʼlumot uchun: 1912-yilda tashkil etilgan Liadong universiteti Lyaonin provinsiyasidagi 32 ta oliygoh oʻrtasida 5-oʻrinda turadi. Mazkur universitetda 20 000 nafar talaba tahsil oladi. Professor-oʻqituvchilar soni 160 tani tashkil etadi. Tarkibida 58 ta fakultet va 16 ta institut boʻlib, xitoyshunoslik, xorijiy tillar, tibbiyot, iqtisod, menejment, turizm, qishloq xoʻjaligi va boshqa sohalar boʻyicha malakali kadrlar tayyorlaydi.
Universitet, Yaponiya, Koreya, Rossiya, Mongoliya kabi davlatlar bilan hamkorlikni amalga oshiradi. XXR Taʼlim vazirligi Oʻrta Osiyo davlatlari bilan taʼlim va fan sohalarida hamkorlikni rivojlantirish uchun alohida mablagʻ ajratadi.
Rossiya va Koreya oliygohlari bilan qoʻshma taʼlim dasturlarini amalga oshirib kelmoqda. Hozirgi kunda OʻzDJTUning 22 nafar talabasi ushbu universitetda grant asosida tahsil olmoqda.
Xitoy tomoniga til sohiblarini OʻzDJTUga xitoy tilidan dars berish va mahalliy oʻqituvchilar bilan tajriba almashish, universitet professor-oʻqituvchilari uchun malaka oshirish va stajirovka dasturlarini tashkil qilish, talabalarimiz uchun grantlar ajratish, birgalikda xalqaro anjumanlar va seminarlar tashkil qilish hamda Liadong universiteti talabalari uchun qishki va yozgi til va madaniyat dasturlarini tashkillashtirish boʻyicha takliflar berildi.
Zhou Jing Lei oʻz sozida OʻzDJTU tomonidan bildirilgan takliflarni qoʻllab-quvvatlashini har tomonlama yordam berishga tayyor ekanligini maʼlum qildi. Jumladan, XXR Taʼlim vazirligi Til taʼlimi va hamkorlik markazi tomonidan OʻzDJTUning 30 nafar talabasi uchun fevral-aprel oylariga rejalashtirilgan 2 haftalik qishki maktab dasturida ishtirok etishi uchun mablagʻ ajratganligini taʼkidlab oʻtdi. Shu bilan birga, Sharq filologiyasi fakultetida “Xitoy tili markazi” va “Smart Classlar” tashkil qilish, Markaz qoshida “HSK test markazi” ishini yoʻlga qoʻyish, xitoy tili va xitoyshunoslik boʻyicha oʻquv adabiyotlari, qoʻllanmalar va boshqa materiallarni yetkazib berish, Til taʼlimi va hamkorlik markazi koʻmagida OʻzDJTUda xitoyshunoslik loyihasini amalga oshirish, hammualliflikda xitoy tili boʻyicha darsliklar yaratishda amaliy va moliyaviy yordam berishini aytib oʻtdi. Xususan, Xitoyga qaytishi bilan darslik va oʻquv qoʻllanmalarini yuborishini alohida taʼkidladi.
Rektor I. Tuxtasinov 2024-yil yanvar oyida Pekin shahrida boʻlib oʻtadigan “Oʻzbekiston oliy taʼlim muassasalari taʼlim koʻrgazmasi” doirasida Liadong universitetida “Oʻzbek tili markazi”ni ochish taklifini berdi. Shuningdek, kelgusi oʻquv yilidan qoʻshma taʼlim dasturini yoʻlga qoʻyish masalasini koʻrib chiqishga tayyorligini maʼlum qildi.
Xalqaro hamkorlik boʻyicha prorektor A. Nasirov Liadong universiteti talabalarini universitetimizda oʻqitiladigan 17 ta til, jumladan rus, ingliz va boshqa tillar boʻyicha amaliyot oʻtash, qisqa muddatli dasturlarda ishtirok etish uchun OʻzDJTUga yuborish, ilmiy daraja va unvonga ega professor-oʻqituvchilarni universitetimizga yuborish, har ikki universitet ilmiy jurnallarida maqolalar chop etish boʻyicha oʻz fikrlarini bildirdi.

On 21 December 2023, the rector of UzSWLU I.Tuxtasinov hosted Zhou Jing Lei, Secretary (1st rector) of the party committee of Liadong University, China, HuTong, director of the international exchange programs and cooperation department, and Dong Ran, director of the international exchange programs and cooperation department.
For information: the University of Liadong, founded in 1912, is the 5th largest among the 32 high schools in the province of Liaoning. 20,000 students study at this university. The number of professors is 160. It has 58 faculties and 16 institutes and trains qualified personnel in Chinese Studies, foreign languages, medicine, economics, management, tourism, agriculture and other fields.
The university has cooperation with countries such as Japan, Korea, Russia, Mongolia. The Ministry of education of the PRC provides special funds for the development of cooperation with the countries of Central Asia in the fields of education and science.
It has been implementing joint educational programs with Russian and Korean universities. Currently, 22 students of UzSWLU are studying at this university on a grant basis.
Proposals were made to the Chinese side to teach Chinese to the language Masters and exchange experiences with local teachers, to organize training and internship programs for university professors, to provide grants for our students, to organize international conferences and seminars together, and to organize winter and summer language and culture programs for students of the University of Liadong.
Zhou Jing Lei informed in his speech that he is ready to provide all-round support for the proposals expressed by UzSWLU. In particular, the Ministry of education of the PRC noted that the Center for language education and cooperation has allocated funds for 30 students of the OSCE to participate in a 2-week winter school program scheduled for February-April. At the same time, at the Faculty of Oriental philology, he mentioned that the organization of the “Center for Chinese language” and “Smart Classes”, the establishment of the “HSK test center” under the Center, the delivery of educational literature, manuals and other materials on Chinese language and Chinese studies, the implementation of the Chinese studies project in UzSWLU with the support of the center In particular, he stressed that with his return to China he will send textbooks and teaching aids.
Rector I.Tukhtasinov proposed to open the “Uzbek language center” at Liadong university as part of the “Uzbekistan higher education institutions educational exhibition”in Beijing in January 2024. It also stated that it is ready to consider the issue of establishing a joint educational program from the next school year.
Vice-rector for international cooperation A.Nasirov expressed his views on sending Liadong university students to UzSWLU for internships in 17 languages taught at our university, including Russian, English and other languages, participation in short-term programs, sending professors and teachers with scientific degrees and titles to our university, publishing articles in scientific journals of both universities.