Vatan himoyasi – oliy sharaf va mas’uliyat
14-yanvar kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida 14-yanvar – Vatan himoyachilari kuni munosabati bilan bayram tadbiri bo‘lib o‘tdi. Tadbirni universitet rektori Ilxomjon Tuxtasinov ochib berdi, barcha professor-o‘qituvchilar va talabalar yosh yigitlarni bayram bilan tabrikladilar. Tadbir Ingliz filologiyasi fakulteti tomonidan tashkil etildi.
Tadbir dasturida Mudofaa vazirligi qarashli 71186-harbiy qism bo‘lim boshlig‘i Podpolkovnik G‘aniyev Olim Hamidovich so‘zga chiqib, yig‘ilganlarni bayram bilan tabrikladi. Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi, Toshkent shahri bo‘yicha boshqarmasi, 81140 harbiy qismining harbiy chiqishlari tadbirga rang-baranglik baxsh etdi.
Bayram dasturida shuningdek, Respublika musiqa va san’at texnikumi o‘quvchilarining chiqishlari, hamda Respublika jamoat xavfsizligi institutining orkestr jamoasi chiqishlari namoyish etilib, tadbir ishtirokchilariga yuqori kayfiyat ulashdi.
Tadbir davomida Vatan himoyachilariga bag‘ishlangan video roliklar, she’rlar, qo‘shiqlar va harbiy chiqishlar ham namoyish etildi. Shu jumladan, talabalar tomonidan tayyorlangan she’rlar va musiqiy chiqishlar bayram ruhini yanada oshirdi. Yulduzli san’atkor “Nihol” mukofoti sovrindori xonanda Bahriddin Zuhriddinov ishtirokida kuy qo‘shiqlar ijro etilib, tadbirga qatnashganlar qalbini ko‘taruvchi lahzalar taqdim etildi.
Tadbir yakunida mehmonlarga universitet rahbariyati tomonidan minnatdorchilik bildirilib, tashakkurnomalar va esdalik sovg‘alar taqdim etildi. Ushbu tadbir yurtimiz tinchligi va osoyishtaligini asrab kelayotgan Vatan himoyachilariga hurmat va ehtirom namoyishi sifatida o‘tkazildi.
Shuningdek, universitetning iqtidorli talabalari va teatr studiyalari tomonidan tayyorlangan bayram dasturlari namoyish etildi.

Defending the Motherland Is a Supreme Honor and Responsibility
On January 14, a festive event dedicated to January 14 — Defender of the Motherland Day — was held at the Uzbekistan State University of World Languages. The event was opened by the Rector of the university, Ilkhomjon Tukhtasinov, who, together with faculty members and students, congratulated the young men on the occasion. The event was organized by the Faculty of English Philology.
As part of the program, Lieutenant Colonel Gʻaniyev Olim Hamidovich, Head of a department of Military Unit No. 71186 under the Ministry of Defense, delivered a congratulatory speech. In addition, military performances by servicemen of Military Unit No. 81140 of the Tashkent City Department of the National Guard of the Republic of Uzbekistan added a special vibrancy to the event.
The festive program also featured performances by students of the Republican Music and Arts Technical College, as well as by the orchestra of the Republican Institute of Public Security, which brought joy and high spirits to the audience.
During the event, video clips, poems, songs, and military performances dedicated to the defenders of the Motherland were presented. In particular, poems and musical performances prepared by students further enhanced the festive atmosphere. With the participation of the renowned artist and “Nihol” Award laureate, singer Bahriddin Zuhriddinov, musical pieces were performed, creating uplifting and memorable moments for the attendees.
At the conclusion of the event, the university administration expressed its gratitude to the guests by presenting letters of appreciation and commemorative gifts. The event served as a tribute of respect and honor to the defenders of the Motherland who safeguard the peace and tranquility of our country.
In addition, festive performances prepared by the university’s talented students and theater studios were showcased.