Konferensiyaning yalpi majlisida turli mamlakatlardan tashrif buyurgan taniqli olimlar o‘z ma’ruzalari bilan qatnashdi. Jumladan, Rossiya Fanlar akademiyasining V.V. Vinogradov nomidagi Rus tili instituti yetakchi ilmiy xodimi, professor Margarita Ivanovna Chernyshyova, Qalmog‘iston davlat universiteti professori Vladimir Naranovich Mushaev, Qozog‘iston milliy universiteti professori Eleonora Dyusenovna Suleymenova, O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti professori Maxanbet Jussupov, Qirg‘iziston–Rossiya Slavyan universiteti professori Mamed Jakypovich Tagaev va boshqa ko‘plab olimlar o‘z ilmiy ma’ruzalari bilan ishtirok etdi.
Shuningdek, Samarqand davlat universiteti professori Ibodulla Kamolovich Mirzayev, Alisher Navoiy nomidagi Toshkent davlat o‘zbek tili va adabiyoti universiteti professori Hamidulla Aripovich Dadaboyev, O‘zbekiston Milliy universiteti professori Abdimurod Eshanqulovich Mamatov hamda Rossiyaning Shimoliy (Arktika) federal universiteti professori Larisa Viktorovna Nenasheva o‘z ilmiy izlanishlari yuzasidan ma’ruzalar taqdim etdilar.
Kun davomida anjuman doirasida davra suhbati ham tashkil etilib, rus tilshunosligi, komparativistika, sotsiolingvistika, tarjimashunoslik hamda zamonaviy lingvistik tadqiqot yo‘nalishlariga oid dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashildi.
Tadbirda professor-o‘qituvchilar, ilmiy tadqiqotchilar, doktorantlar, magistrantlar va iqtidorli talabalar faol qatnashdi. Konferensiya yakunida ilmiy hamkorlikni rivojlantirish, qo‘shma tadqiqotlarni kengaytirish hamda rus tilshunosligi va komparativistika sohasida yangi ilmiy yo‘nalishlarni rivojlantirish bo‘yicha taklif va tavsiyalar bildirildi.

Scientific presentations delivered by international scholars
During the plenary session of the conference, well-known scholars from various countries delivered their scientific presentations. Among them were Margarita Ivanovna Chernyshyova, a leading researcher at the V.V. Vinogradov Russian Language Institute of the Russian Academy of Sciences; Vladimir Naranovich Mushaev, Professor of Kalmyk State University; Eleonora Dyusenovna Suleymenova, Professor of Kazakh National University; Makhanbet Jussupov, Professor at Uzbekistan State World Languages University; and Mamed Jakypovich Tagaev, Professor at Kyrgyz-Russian Slavic University, along with many other scholars.
Presentations were also delivered by Ibodulla Kamolovich Mirzayev, Professor at Samarkand State University; Hamidulla Aripovich Dadaboyev, Professor at the Alisher Navoi Tashkent State University of Uzbek Language and Literature; Abdimurod Eshanqulovich Mamatov, Professor at the National University of Uzbekistan; and Larisa Viktorovna Nenasheva, Professor at the Northern (Arctic) Federal University of Russia, who presented the results of their research.
During the day, a roundtable discussion was also organized within the framework of the conference, where participants exchanged views on pressing issues related to Russian linguistics, comparative studies, sociolinguistics, translation studies, and modern linguistic research directions.
The event was actively attended by professors, researchers, doctoral students, master’s students, and talented undergraduates. At the conclusion of the conference, proposals and recommendations were put forward to further develop scientific cooperation, expand joint research projects, and promote new research directions in the fields of Russian linguistics and comparative studies.