Konferensiyaning yalpi majlisida turli mamlakatlardan tashrif buyurgan taniqli olimlar o‘z ma’ruzalari bilan qatnashdi. Jumladan, Rossiya Fanlar akademiyasining V.V. Vinogradov nomidagi Rus tili instituti yetakchi ilmiy xodimi, professor Margarita Ivanovna Chernyshyova, Qalmog‘iston davlat universiteti professori Vladimir Naranovich Mushaev, Qozog‘iston milliy universiteti professori Eleonora Dyusenovna Suleymenova, O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti professori Maxanbet Jussupov, Qirg‘iziston–Rossiya Slavyan universiteti professori Mamed Jakypovich Tagaev va boshqa ko‘plab olimlar o‘z ilmiy ma’ruzalari bilan ishtirok etdi.
Shuningdek, Samarqand davlat universiteti professori Ibodulla Kamolovich Mirzayev, Alisher Navoiy nomidagi Toshkent davlat o‘zbek tili va adabiyoti universiteti professori Hamidulla Aripovich Dadaboyev, O‘zbekiston Milliy universiteti professori Abdimurod Eshanqulovich Mamatov hamda Rossiyaning Shimoliy (Arktika) federal universiteti professori Larisa Viktorovna Nenasheva o‘z ilmiy izlanishlari yuzasidan ma’ruzalar taqdim etdilar.
Kun davomida anjuman doirasida davra suhbati ham tashkil etilib, rus tilshunosligi, komparativistika, sotsiolingvistika, tarjimashunoslik hamda zamonaviy lingvistik tadqiqot yo‘nalishlariga oid dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashildi.
Tadbirda professor-o‘qituvchilar, ilmiy tadqiqotchilar, doktorantlar, magistrantlar va iqtidorli talabalar faol qatnashdi. Konferensiya yakunida ilmiy hamkorlikni rivojlantirish, qo‘shma tadqiqotlarni kengaytirish hamda rus tilshunosligi va komparativistika sohasida yangi ilmiy yo‘nalishlarni rivojlantirish bo‘yicha taklif va tavsiyalar bildirildi.

На конференции были заслушаны научные доклады международных ученых
На пленарном заседании конференции с научными докладами выступили известные ученые из различных стран. В частности, ведущий научный сотрудник Института русского языка имени В.В. Виноградова Российской академии наук, профессор Маргарита Ивановна Чернышёва, профессор Калмыцкого государственного университета Владимир Наранович Мушаев, профессор Казахского национального университета Элеонора Дюсеновна Сулейменова, профессор Узбекского государственного университета мировых языков Маханбет Жусупов, профессор Кыргызско-Российского Славянского университета Мамед Жакыпович Тагаев и многие другие ученые представили свои научные доклады.
Также с докладами выступили профессор Самаркандского государственного университета Ибодулла Камолович Мирзаев, профессор Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы имени Алишера Навои Хамидулла Арипович Дадабоев, профессор Национального университета Узбекистана Абдимурод Эшанқулович Маматов, а также профессор Северного (Арктического) федерального университета России Лариса Викторовна Ненашева, представив результаты своих научных исследований.
В течение дня в рамках конференции также был организован круглый стол, на котором состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам русской лингвистики, компаративистики, социолингвистики, переводоведения и современных направлений лингвистических исследований.
В мероприятии активно участвовали профессорско-преподавательский состав, научные исследователи, докторанты, магистранты и одарённые студенты. По итогам конференции были выдвинуты предложения и рекомендации по развитию научного сотрудничества, расширению совместных исследований, а также развитию новых научных направлений в области русской лингвистики и компаративистики.