Joriy yilning 9 -fevral sanasida Sharq filologiyasi fakulteti xotin-qizlar maslahat kengashi raisi P.Azimova tashabbusi bilan tyutor Z.Ibrohimova hamda Axborot resurs markazi direktor o'rinbosari M.Muhmedjonova ishtiroklarida fakultet axborot resurs markazida 11-fevral "Xalqaro xotin-qizlar ilm-fan kuni"ga bagʻishlangan tadbir boʻlib oʻtdi.
Tadbir mehmoni sifatida Toshkent davlat sharqshunoslik universiteti Yapon filologiyasi kafedrasi hamda Xitoy filologiyasi kafedrasi Filologiya fanlari bo'yicha falsafa doktorlari, yosh olimalar, Dilafruz Abduhamidova hamda Noiba Valiyevalar taklif qilindi.
Yosh olimalarimiz o'zlarining tadqiqot ishlari yuzasidan Yapon tilida qarindosh-urug'chilik bilan bog'liq birliklarda "Uy" konsepti mavzusi hamda Xitoy tilida frazeologik birliklarda "Baxt" konsepti mavzulari boʻyicha ma'lumotlar berdilar.
Shuningdek, kelgusida oʻqituvchilar uchun hamkorlikda ilmiy seminarlar tashkil etish rejalari tuzildi.

On February 9 of this year, at the initiative of P.Azimova, the chairman of the Women's Advisory Council of the Faculty of Oriental Philology, tutor Z.Ibrohimova and the deputy director of the Information Resource Center M.Muhmedjonova, on February 11, "International Women in Science" was held in the information resource center of the faculty. an event devoted to the "Day of Science" was held.
Doctors of philosophy, young scientists, Dilafruz Abduhamidova and Noiba Valiyeva of the Department of Japanese Philology and the Department of Chinese Philology of the Tashkent State University of Oriental Studies were invited as guests of the event.
In connection with their research work, our young scientists gave information on the subject of the concept of "Home" in the units related to kinship in Japanese and the concept of "Happiness" in the phraseological units of the Chinese language.