O‘zDJTUda professor-o‘qituvchilarning ilmiy salohiyati va samaradorligini oshirish bo‘yicha tizimli ishlar davom etmoqda.
2025-yil 6-7-fevral kuni universitetning Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori O. Yusupov va Jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari bilan ishlash, nazorat va monitoring bo‘limi boshlig'i S.Raxmonov boshchiligidagi ishchi guruh Ingliz tili 3-fakulteti va Rus filologiyasi fakulteti kafedralari faoliyatini monitoringdan o‘tkazdi.
Uchrashuv davomida kafedralarning 2025-yil uchun maqsadli rivojlantirish ko‘rsatkichlari, ilmiy tadqiqotlar samaradorligi, o‘qituvchilarning ilmiy maqolalar chop etish faolligi, xalqaro loyihalardagi ishtiroki hamda mavjud muammolar atroflicha tahlil qilindi.
Ushbu monitoring universitet professor-o‘qituvchilarining ilmiy faoliyatini rivojlantirish, ilmiy salohiyatni oshirish hamda innovatsion yondashuvlarni amaliyotga tatbiq etish yo‘lida muhim ahamiyat kasb etadi.

В УзГТУ продолжаются систематические работы по повышению научного потенциала и эффективности деятельности профессорско-преподавательского состава.
6–7 февраля 2025 года рабочая группа во главе с проректором по научной работе и инновациям университета О. Юсуповым и начальником отдела по работе с обращениями физических и юридических лиц, контроля и мониторинга С. Рахмоновым провела мониторинг деятельности кафедр факультета английского языка №3 и факультета русской филологии.
В ходе встречи были всесторонне проанализированы целевые показатели развития кафедр на 2025 год, эффективность научных исследований, активность преподавателей в публикации научных статей, их участие в международных проектах, а также существующие проблемы.
Этот мониторинг играет важную роль в развитии научной деятельности профессорско-преподавательского состава университета, повышении научного потенциала и внедрении инновационных подходов в практику.