Yaponiyaning SOAFS tashkiloti bilan hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi
19-iyun kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori Ilxomjon Tuxtasinov Yaponiyaning Xorijiy talabalarni qo‘llab-quvvatlash tashkiloti — Support Organization for Advancement Foreign Students Co., Ltd. (SOAFS) va Ponte Co. Ltd. kompaniyasi vakillarini rasmiy tashrif bilan qabul qildi.
Uchrashuvda SOAFS kompaniyasi rahbari Tetsuo Matsumuro, Ta’lim departamenti direktori Reiko Xamada xonim, shuningdek Ponte Co. Ltd. kompaniyasining O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari G‘anixon Maksudov ishtirok etdi.
Ma’lumot o‘rnida, SOAFS kompaniyasi 2023-yil 7-iyunda tashkil etilgan bo‘lib, hozirda 25 nafar xodim faoliyat yuritmoqda. Kompaniyaning asosiy yo‘nalishlari — yapon tili va kasb-hunar ta’limi kurslarini tashkil qilish, marketing faoliyatini yo‘lga qo‘yish hamda O‘zbekiston fuqarolarini Yaponiyaning yetakchi kompaniyalariga ishga joylashtirishdan iborat.
Ilxomjon Tuxtasinov uchrashuv davomida O‘zDJTUda olib borilayotgan xalqaro hamkorlik ishlari, universitetda yapon tili bo‘yicha mutaxassislarni tayyorlash borasidagi sa’y-harakatlar haqida atroflicha ma’lumot berdi.
Tetsuo Matsumuro janoblarining ta’kidlashicha, kompaniya Toshkent davlat texnika universitetida Kasbiy ta’lim markazini tashkil etgan bo‘lib, 2024–2025-yillar davomida Yaponiyaning:
Daito qurilish kompaniyasiga – 11 nafar,
Osaka shahridagi logistika kompaniyasiga – 5 nafar,
Ebara avtomobil kompaniyasiga – 1 nafar
O‘zbekistonlik mutaxassis yuborilgan.
Uchrashuvdan ko‘zlangan asosiy maqsad — yapon tilini yaxshi egallagan, kasbiy ko‘nikmalarga ega O‘zDJTU bitiruvchilarini tayyorlash, ularni Yaponiyadagi yirik kompaniyalarda, xususan turizm va mehmonxona xo‘jaligi sohasida ish bilan ta’minlashdan iborat ekani ta’kidlandi.
Ilxomjon Tuxtasinov nafaqat yapon tili, balki ingliz tili yo‘nalishida tahsil olayotgan 3–4-bosqich talabalari uchun ham
Sharq filologiyasi fakulteti
qoshida
Kasbiy ta’lim markazini tashkil etish
tashabbusini ilgari surdi. Bu esa o‘nlab emas,
yuzlab kadrlarni qisqa muddatlarda Yaponiyaga tayyorlash
imkonini beradi. U, shuningdek, bu kabi tashabbuslar O‘zDJTU va umuman mamlakatimizga
xorijiy investitsiyalar hajmini oshirishga xizmat qilishini
alohida qayd etdi.
Uchrashuv yakunida tomonlar o‘zaro hamkorlikni rasmiylashtirish, shartnoma imzolash hamda maqsadli kadrlar tayyorlash ishlarini qisqa muddatlarda boshlash zarurligini e’tirof etdilar.

Prospects for Cooperation with Japan's SOAFS Organization Discussed
On June 19, Ilkhomjon Tukhtasinov, rector of the Uzbekistan State University of World Languages, officially received representatives of Japan's Support Organization for Advancement Foreign Students Co., Ltd. (SOAFS) and Ponte Co. Ltd.
The meeting was attended by SOAFS company head Mr. Tetsuo Matsumuro, Director of the Education Department Ms. Reiko Hamada, as well as the head of Ponte Co. Ltd.'s Uzbekistan office, Mr. G'anikhon Maksudov.
For reference, SOAFS was established on June 7, 2023, and currently employs 25 staff members. The company’s main activities include organizing Japanese language and vocational training courses, conducting marketing activities, and placing Uzbek citizens in leading Japanese companies.
During the meeting, Ilkhomjon Tukhtasinov provided detailed information about international cooperation efforts at the university and the work on training specialists in the Japanese language.
Mr. Tetsuo Matsumuro noted that the company has established a Vocational Education Center at Tashkent State Technical University. From 2024 to 2025, Uzbek specialists have been sent to the following Japanese companies:
• 11 specialists to Daito Construction Company,
• 5 specialists to a logistics company in Osaka,
• 1 specialist to Ebara Automobile Company.
The main goal of the meeting was emphasized as preparing graduates of Uzbekistan State University of World Languages who have a strong command of Japanese and vocational skills, and providing them with employment opportunities in major Japanese companies, especially in tourism and hospitality.
Ilkhomjon Tukhtasinov also proposed establishing a Vocational Education Center under the Faculty of Oriental Studies for 3rd- and 4th-year students studying not only Japanese but also English. This initiative will enable training hundreds, not just dozens, of specialists for Japan in a short time. He further noted that such initiatives would contribute to increasing foreign investment in the university and the country.
At the end of the meeting, the parties acknowledged the necessity to formalize cooperation, sign agreements, and quickly begin training target personnel.