Yaponiyaning SOAFS tashkiloti bilan hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi
19-iyun kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori Ilxomjon Tuxtasinov Yaponiyaning Xorijiy talabalarni qo‘llab-quvvatlash tashkiloti — Support Organization for Advancement Foreign Students Co., Ltd. (SOAFS) va Ponte Co. Ltd. kompaniyasi vakillarini rasmiy tashrif bilan qabul qildi.
Uchrashuvda SOAFS kompaniyasi rahbari Tetsuo Matsumuro, Ta’lim departamenti direktori Reiko Xamada xonim, shuningdek Ponte Co. Ltd. kompaniyasining O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari G‘anixon Maksudov ishtirok etdi.
Ma’lumot o‘rnida, SOAFS kompaniyasi 2023-yil 7-iyunda tashkil etilgan bo‘lib, hozirda 25 nafar xodim faoliyat yuritmoqda. Kompaniyaning asosiy yo‘nalishlari — yapon tili va kasb-hunar ta’limi kurslarini tashkil qilish, marketing faoliyatini yo‘lga qo‘yish hamda O‘zbekiston fuqarolarini Yaponiyaning yetakchi kompaniyalariga ishga joylashtirishdan iborat.
Ilxomjon Tuxtasinov uchrashuv davomida O‘zDJTUda olib borilayotgan xalqaro hamkorlik ishlari, universitetda yapon tili bo‘yicha mutaxassislarni tayyorlash borasidagi sa’y-harakatlar haqida atroflicha ma’lumot berdi.
Tetsuo Matsumuro janoblarining ta’kidlashicha, kompaniya Toshkent davlat texnika universitetida Kasbiy ta’lim markazini tashkil etgan bo‘lib, 2024–2025-yillar davomida Yaponiyaning:
Daito qurilish kompaniyasiga – 11 nafar,
Osaka shahridagi logistika kompaniyasiga – 5 nafar,
Ebara avtomobil kompaniyasiga – 1 nafar
O‘zbekistonlik mutaxassis yuborilgan.
Uchrashuvdan ko‘zlangan asosiy maqsad — yapon tilini yaxshi egallagan, kasbiy ko‘nikmalarga ega O‘zDJTU bitiruvchilarini tayyorlash, ularni Yaponiyadagi yirik kompaniyalarda, xususan turizm va mehmonxona xo‘jaligi sohasida ish bilan ta’minlashdan iborat ekani ta’kidlandi.
Ilxomjon Tuxtasinov nafaqat yapon tili, balki ingliz tili yo‘nalishida tahsil olayotgan 3–4-bosqich talabalari uchun ham
Sharq filologiyasi fakulteti
qoshida
Kasbiy ta’lim markazini tashkil etish
tashabbusini ilgari surdi. Bu esa o‘nlab emas,
yuzlab kadrlarni qisqa muddatlarda Yaponiyaga tayyorlash
imkonini beradi. U, shuningdek, bu kabi tashabbuslar O‘zDJTU va umuman mamlakatimizga
xorijiy investitsiyalar hajmini oshirishga xizmat qilishini
alohida qayd etdi.
Uchrashuv yakunida tomonlar o‘zaro hamkorlikni rasmiylashtirish, shartnoma imzolash hamda maqsadli kadrlar tayyorlash ishlarini qisqa muddatlarda boshlash zarurligini e’tirof etdilar.

Обсуждены перспективы сотрудничества с японской организацией SOAFS
19 июня ректор Государственного университета мировых языков Узбекистана Илхомджон Тухтасинов официально принял представителей японской организации поддержки иностранных студентов — Support Organization for Advancement Foreign Students Co., Ltd. (SOAFS) и компании Ponte Co. Ltd.
Во встрече приняли участие руководитель компании SOAFS г-н Тэцуо Мацууро, директор департамента образования госпожа Рейко Хамада, а также руководитель представительства Ponte Co. Ltd. в Узбекистане г-н Г’анихон Максудов.
Для справки, компания SOAFS была создана 7 июня 2023 года, в настоящее время в ней работают 25 сотрудников. Основные направления деятельности компании — организация курсов японского языка и профессионального обучения, маркетинговая деятельность, а также трудоустройство граждан Узбекистана в ведущие японские компании.
Во время встречи Илхомджон Тухтасинов подробно рассказал о международном сотрудничестве университета и усилиях по подготовке специалистов по японскому языку.
Г-н Тэцуо Мацууро отметил, что компания создала Центр профессионального обучения при Ташкентском государственном техническом университете. В период с 2024 по 2025 год узбекские специалисты были направлены в следующие японские компании:
• 11 специалистов в строительную компанию Daito,
• 5 специалистов в логистическую компанию в Осаке,
• 1 специалист в автомобильную компанию Ebara.
Основная цель встречи — подготовка выпускников ГУМЯ Узбекистана, хорошо владеющих японским языком и профессиональными навыками, и обеспечение их работой в крупных японских компаниях, особенно в сферах туризма и гостиничного хозяйства.
Илхомджон Тухтасинов также предложил создать Центр профессионального обучения при факультете востоковедения для студентов 3–4 курсов, обучающихся не только японскому, но и английскому языкам. Эта инициатива позволит подготовить сотни специалистов для Японии в короткие сроки. Он отметил, что подобные инициативы способствуют увеличению объема иностранных инвестиций в университет и страну в целом.
По итогам встречи стороны признали необходимость официального оформления сотрудничества, подписания договоров и быстрого начала подготовки целевых кадров.