6-aprel kuni O’zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori Ilxomjon Tuxtasinov raisligida ishchi guruh yig’ilishi bo’lib o’tdi.
O‘zbekistan Respublikasi Oliy ta’lim fan va innovatsiyalar vazirligining 25-martdagi 01-10-70-raqamli chora-tadbirlarda ko‘rsatilgan kamchiliklarni bartaraf qilish hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti, nomli davlat stipendiyalari va boshqa tanlovlarni yuqori saviyada va adolatli o’tkazilishini ta’minlash maqsadida tashkil etilgan dasturda universitet prorektorlari, bo’lim boshliqlari, fakultet dekanlari va dekan muovinlari ishtirok etdi.
Mazkur yig’ilishda o’tgan o’quv yillar davomida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti, nomli davlat stipendiyalari tanlovlarini o’tkazishda yo’l qo’yilgan kamchiliklar tanqidiy tahlil etildi va bunday holatlarni kelgusida takrorlanmasligini oldini olish bo’yicha ishchi guruh takliflari muhokama qilindi.

6 апреля состоялось заседание рабочей группы под председательством ректора Узбекского государственного университета мировых языков Ильхомжона Тухтасинова.
Устранить недостатки, указанные в мерах № 01-10-70 Министерства высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан от 25 марта, и провести на высоком уровне и на справедливой основе государственные стипендии и другие конкурсы имени Президента Республики Узбекистан по программе, организованной для обеспечения ее реализации, приняли участие проректоры вузов, заведующие кафедрами, деканы и заместители деканов факультетов.
На данном заседании за прошедшие учебные годы были критически проанализированы недостатки в проведении конкурсов на государственную стипендию имени Президента Республики Узбекистан и обсуждены предложения рабочей группы по недопущению повторения подобных ситуаций в будущем.