2024-yil O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti tarix sahifalariga yangi sahifa qo‘shildi. Universitetimiz birinchi marta GreenMetric xalqaro reytingining TOP-500 talik ro‘yxatiga kirdi!
Bu yutuq nafaqat universitetimizning akademik salohiyati, balki barqaror rivojlanishga bo‘lgan sadoqati va ekologik tamoyillarni amaliyotga joriy etishdagi ilg‘or tashabbuslari natijasidir. Xalqaro universitetlarda yashil iqtisodiyot bilan bog‘liq mavjud holat va siyosat bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar natijalarini taqdim etuvchi bu reytingda O‘zDJTU mamlakatimiz oliy ta’lim muassasalari orasida eng yuqori natijalardan birini qayd etdi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tomonidan 2025-yilni “Atrof-muhitni asrash va „yashil“ iqtisodiyot yili” deb e’lon qilish taklifi bilan uyg‘un holda, bu yutug‘imiz mazkur yilda universitetimiz uchun munosib sovg‘a bo‘ldi.
Barcha professor-o‘qituvchilar, talaba va xodimlarni ushbu muvaffaqiyat bilan samimiy qutlaymiz! Sizning mehnatingiz va sa’y-harakatlaringiz bilan universitetimiz global maydonda o‘z o‘rnini mustahkamlab bormoqda.

In 2024, a new page was added to the history pages of the Uzbekistan State University of World Languages. For the first time, our university entered the top-500 list of the GreenMetric international rating!
This achievement is the result not only of the academic potential of our university, but also of its commitment to sustainable development and its progressive initiatives to put environmental principles into practice. In this ranking, which presents the results of the work carried out on the current state and policy related to the green economy in international universities, Uzdjtu has recorded one of the highest results among the institutions of higher education of our country.
In harmony with the proposal of our President Shavkat Mirziyoyev to declare 2025 as the "Year of environmental preservation and "green" economy", this achievement became a worthy gift for our university in this year.
We sincerely welcome all professors, students and staff with this success! With your hard work and efforts, our university is strengthening its place in the global arena.