2024-yil O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti tarix sahifalariga yangi sahifa qo‘shildi. Universitetimiz birinchi marta GreenMetric xalqaro reytingining TOP-500 talik ro‘yxatiga kirdi!
Bu yutuq nafaqat universitetimizning akademik salohiyati, balki barqaror rivojlanishga bo‘lgan sadoqati va ekologik tamoyillarni amaliyotga joriy etishdagi ilg‘or tashabbuslari natijasidir. Xalqaro universitetlarda yashil iqtisodiyot bilan bog‘liq mavjud holat va siyosat bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar natijalarini taqdim etuvchi bu reytingda O‘zDJTU mamlakatimiz oliy ta’lim muassasalari orasida eng yuqori natijalardan birini qayd etdi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tomonidan 2025-yilni “Atrof-muhitni asrash va „yashil“ iqtisodiyot yili” deb e’lon qilish taklifi bilan uyg‘un holda, bu yutug‘imiz mazkur yilda universitetimiz uchun munosib sovg‘a bo‘ldi.
Barcha professor-o‘qituvchilar, talaba va xodimlarni ushbu muvaffaqiyat bilan samimiy qutlaymiz! Sizning mehnatingiz va sa’y-harakatlaringiz bilan universitetimiz global maydonda o‘z o‘rnini mustahkamlab bormoqda.

2024 год Узбекский государственный университет мировых языков добавил новую страницу в историю. Наш университет впервые вошел в топ-500 международного рейтинга GreenMetric!
Это достижение является результатом не только академического потенциала нашего университета, но и его приверженности устойчивому развитию и передовых инициатив по внедрению экологических принципов в практику. В данном рейтинге, представляющем результаты работы, проводимой в международных университетах по текущей ситуации и политике, связанной с зеленой экономикой, Узгту отметил один из самых высоких результатов среди высших учебных заведений страны.
В сочетании с предложением нашего президента Шавката Мирзиеева объявить 2025 год “Годом сохранения окружающей среды и „зеленой“ экономики”, это достижение стало достойным подарком для нашего университета в этом году.
Искренне поздравляем всех преподавателей, студентов и сотрудников с этим успехом! Благодаря вашему труду и усилиям наш университет укрепляет свои позиции на мировой арене.