1-dekabr kuni O‘zDJTU Kengaytirilgan kafedra kengashida Yetakchi tashkilot tomonidan dissertatsiya ishi muhokamasi bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda tadqiqotchi Raxmatullayeva Umida Xomidovnaning 10.00.06 – Qiyosiy adabiyotshunoslik, chog‘ishtirma tilshunoslik va tarjimashunoslik ixtisosligi bo‘yicha tayyorlangan “Noverbal muloqot vositalarining gender tahlili (ingliz va o‘zbek tillari misolida)” mavzusidagi filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun taqdim etilgan dissertatsiya ishi muhokama qilindi.
Muhokama jarayonida tadqiqotchi mavzu doirasida amalga oshirgan ilmiy izlanishlari, ularning dolzarbligi va ilmiy yangiliklari haqida batafsil ma’lumot taqdim etdi. Ilmiy seminar a’zolarining savollariga asosli va mukammal javoblar berildi.
Dastur yakunida dissertatsiya ishi ochiq himoyaga tavsiya etildi, bu esa tadqiqotning ilmiy ahamiyati va dolzarbligini yana bir bor tasdiqladi.

On December 1, a dissertation defense session was held at the Extended Departmental Council of the Uzbekistan State University of World Languages, organized by the leading institution
On December 1, a dissertation defense session was held at the Extended Departmental Council of the Uzbekistan State University of World Languages, organized by the leading institution.
The dissertation of researcher Rakhmatullayeva Umida Khamidovna, titled "Gender Analysis of Nonverbal Communication Tools (A Case Study of English and Uzbek Languages)," prepared in the specialty 10.00.06 – Comparative Literature, Contrastive Linguistics, and Translation Studies, for obtaining the PhD degree in Philology, was discussed.
During the session, the researcher provided detailed information about her scientific research, its relevance, and scientific innovations. The researcher gave well-reasoned and thorough answers to the questions posed by the seminar members.
At the end of the session, the dissertation was recommended for open defense, further confirming the scientific significance and relevance of the research.