1-dekabr kuni O‘zDJTU Kengaytirilgan kafedra kengashida Yetakchi tashkilot tomonidan dissertatsiya ishi muhokamasi bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda tadqiqotchi Raxmatullayeva Umida Xomidovnaning 10.00.06 – Qiyosiy adabiyotshunoslik, chog‘ishtirma tilshunoslik va tarjimashunoslik ixtisosligi bo‘yicha tayyorlangan “Noverbal muloqot vositalarining gender tahlili (ingliz va o‘zbek tillari misolida)” mavzusidagi filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun taqdim etilgan dissertatsiya ishi muhokama qilindi.
Muhokama jarayonida tadqiqotchi mavzu doirasida amalga oshirgan ilmiy izlanishlari, ularning dolzarbligi va ilmiy yangiliklari haqida batafsil ma’lumot taqdim etdi. Ilmiy seminar a’zolarining savollariga asosli va mukammal javoblar berildi.
Dastur yakunida dissertatsiya ishi ochiq himoyaga tavsiya etildi, bu esa tadqiqotning ilmiy ahamiyati va dolzarbligini yana bir bor tasdiqladi.

1 декабря на расширенном заседании кафедрального совета УзГУМЯ состоялось обсуждение диссертации, представленной ведущей организацией
1 декабря на расширенном заседании кафедрального совета УзГУМЯ состоялось обсуждение диссертации, представленной ведущей организацией.
На заседании была обсуждена диссертация исследователя Рахматуллаевой Умиды Хомидовны на тему: «Гендерный анализ невербальных средств коммуникации (на примере английского и узбекского языков)», подготовленная по специальности 10.00.06 — Сравнительное литературоведение, сопоставительное языкознание и переводоведение, для получения ученой степени философии в области филологии (PhD).
В процессе обсуждения исследователь представила подробную информацию о научных исследованиях, проведенных в рамках темы, а также о их актуальности и научных новшествах. На вопросы членов научного семинара были даны обоснованные и точные ответы.
В завершение программы диссертация была рекомендована для открытой защиты, что вновь подтвердило научную значимость и актуальность исследования.