1-oktyabr – Oʻqituvchilar va murabbiylar kuni.
Oʻzbekiston davlat jahon tillari universitetida  1 oktabr – Oʻqituvchilar va murabbiylar kuniga bagʻishlab “Mehnati elda aziz ustozim” deb nomlangan maʼdaniy-maʼrifiy tadbir boʻlib oʻtdi.
Tadbirni ochib berish uchun soʻzga chiqgan universitet rektori Ilxomjon Tuxtasinov avvalo barcha
professor-oʻqituvchilar va murabbiylarni kasb bayrami bilan samimiy tabrikladi. Vazifasini masʼuliyat bilan ado etayotgan  mashaqqatli kasb egalariga oʻz minnatdorchiligini bildirdi.
Shundan soʻng universitetda ishlab, butun umrini taʼlimga baxshida etgan faxriy ustozlar bilan uchrashib, ularga esdalik sovgʻalar ulashildi.
Tadbir davomida xalqimizning taniqli sanʼatkorlari ham ishtirok etdi. Ular ishtirokidagi kuy qoʻshiq va raqslar namoyish qilindi. Universitet talabalari ham oʻzlarining chiqishlari bilan qatnashib, ustozlarining mehnatidan minnatdorligini bildirishdi.
Shuningdek, tadbir davomida bu yil “Oliy ta'lim a'lochisi” koʻkrak nishoni bilan taqdirlangan bir guruh oʻqituvchi va murabbiylarga koʻkrak nishonlari taqdim etildi. Tadbir soʻngida universitetda faoliyat olib borayotgan barcha fidoyi ustozlar uchun bayram dasturxoni yozildi.

A cultural and educational event was held at the Uzbekistan State World Languages University   dedicated to the Day of Teachers and Trainers on October 1.
Rector of the university, Ilkhomjon Tukhtasinov, spoke first of all to open the event and sincerely congratulated the professors and teachers on the holiday of profession.  He expressed his gratitude to the hard-working professionals who fulfill their duties responsibly.
After that, they met with the honorary teachers who worked at the university and devoted their whole lives to education, and gifts were presented to. Famous artists of our nation also participated in the event.  Songs and dances with their participation were shown.  University students also participated with their performances and expressed their gratitude for the work of their teachers.
Also, during the event, badges were presented to a group of teachers and coaches who were awarded the badge of "Excellence of Public Education" this year.  At the end of the event, a festive table was prepared for all dedicated teachers working at the university.