12-yanvar kuni 283-umumiy ta’lim maktabida ingliz tili to‘garagining navbatdagi mashg‘uloti tashkil etildi
12-yanvar kuni 283-umumiy ta’lim maktabida ingliz tili to‘garagining navbatdagi mashg‘uloti tashkil etildi. Mashg‘ulot O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti Ingliz filologiyasi fakulteti, Ingliz tili nazariy fanlar kafedrasi o‘qituvchisi S. Mannonova rahbarligida, 4-bosqich talabalari S. Boynazarova va N. Rustamova tomonidan olib borildi.
Mazkur dars “Introduction to Mysteries & Legends” mavzusiga bag‘ishlanib, o‘quvchilarning ingliz tilida muloqot qilish, matnni tushunish va mustaqil fikrlash ko‘nikmalarini rivojlantirishga qaratildi. Mashg‘ulot davomida o‘quvchilar sirli voqealar va afsonalarga oid yangi so‘z va iboralarni o‘zlashtirib, matnlar asosida tinglab va o‘qib tushunish (listening & reading) malakalarini mustahkamladilar. Shuningdek, afsona va sirli hikoyalar yuzasidan ingliz tilida erkin fikr bildirish orqali og‘zaki nutq ko‘nikmalarini rivojlantirdilar.
Dars jarayonida “How much / How many” grammatik mavzusi kundalik hayotga oid misollar orqali tushuntirildi. O‘quvchilar sanaladigan va sanalmaydigan otlar bilan bog‘liq savollar tuzish hamda ularni nutqda to‘g‘ri qo‘llashni amaliy mashqlar asosida o‘rganib, bilimlarini mustahkamlashga erishdilar.
Mazkur mashg‘ulot o‘quvchilarning ingliz tiliga bo‘lgan qiziqishini oshirib, ularning til o‘rganish jarayonida faol va ijodiy ishtirok etishiga ijobiy turtki bo‘ldi.

Проведено очередное занятие кружка английского языка в школе №283
12 января в общеобразовательной школе №283 было организовано очередное занятие кружка английского языка. Занятие прошло под руководством преподавателя кафедры теоретических дисциплин английского языка факультета английской филологии Узбекского государственного университета мировых языков С. Манноновой и было проведено студентками 4 курса С. Бойназаровой и Н. Рустамовой.
Данное занятие было посвящено теме “Introduction to Mysteries & Legends” и было направлено на развитие у учащихся навыков общения на английском языке, понимания текста и самостоятельного мышления. В ходе занятия учащиеся усвоили новые слова и выражения, связанные с таинственными событиями и легендами, а также укрепили навыки аудирования и чтения на основе текстов. Кроме того, обсуждая легенды и мистические истории, учащиеся развивали навыки устной речи на английском языке.
В процессе урока грамматическая тема “How much / How many” была объяснена на примерах из повседневной жизни. Учащиеся научились составлять вопросы с исчисляемыми и неисчисляемыми существительными и правильно использовать их в речи, закрепив знания посредством практических упражнений.
Проведённое занятие способствовало повышению интереса учащихся к английскому языку и стало положительным стимулом для их активного и творческого участия в процессе изучения языка.