15-may kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Xitoy Xalq Respublikasining Sanya xorijiy tillarga ixtisoslashgan maktabi vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda maktab raisi Helen Ma, Kengash raisi Alice Liu, direktor Mark Xing, registrator ofisi direktori Ashley Lei, xalqaro bo‘lim vakillari Ying Chenwei va Liu Tian ishtirok etdilar.
Rektor Ilxomjon Tuxtasinov mehmonlarga universitet faoliyati, xalqaro hamkorlik aloqalari va xitoy tilini o‘qitish tizimi haqida batafsil ma’lumot berdi.
Delegatsiyaga O‘zDJTU haqidagi videorolik namoyish etilib, qabul jarayoni, talablar va shartlar haqida taqdimot o‘tkazildi.
Tomonlar O‘zDJTU talabalari amaliyotini Xitoyda tashkil etish, o‘qituvchilar almashinuvi, maktab o‘quvchilari uchun qishki va yozgi maktablar tashkil qilish bo‘yicha kelishib oldilar.
Rektor Ilxomjon Tuxtasinov hamkorlikni Anglashuv memorandumi asosida boshlash, keyinchalik esa har bir yo‘nalish bo‘yicha alohida shartnomalar imzolashni taklif etdi.
Uchrashuv yakunida mehmonlar universitet infratuzilmasi bilan tanishtirildi.
Sanya xorijiy tillarga ixtisoslashgan maktabda 1 000 dan ortiq o‘quvchi tahsil oladi. O‘quvchilar orasida 20 dan ortiq mamlakatdan kelgan yoshlar mavjud. Darslar AQSH va Yevropa davlatlaridan jalb etilgan til mutaxassislari ishtirokida olib boriladi. Maktabda sport, musiqa va san’at yo‘nalishlarida chuqurlashtirilgan mashg‘ulotlar yo‘lga qo‘yilgan.

On May 15, a meeting was held at the Uzbek State University of World Languages with representatives from the Sanya Foreign Language School of the People's Republic of China.
The meeting was attended by School Chairperson Helen Ma, Board Chair Alice Liu, Director Mark Xing, Director of the Registrar’s Office Ashley Lei, and representatives of the international department Ying Chenwei and Liu Tian.
Rector Ilhomjon Tuxtasinov provided detailed information to the guests about the university's activities, international cooperation, and the system of Chinese language teaching.
A video about the Uzbek State University of World Languages (UzSWLU) was presented to the delegation, followed by a presentation on the admission process, requirements, and conditions.
The parties agreed to arrange internships for UzSWLU students in China, facilitate faculty exchanges, and organize winter and summer schools for students.
Rector Ilhomjon Tuxtasinov proposed starting the cooperation with a Memorandum of Understanding and later signing separate agreements for each area of collaboration.
At the end of the meeting, the guests were familiarized with the university's infrastructure.
Note:
The Sanya Foreign Language School has over 1,000 students, including young learners from more than 20 countries. Classes are conducted with the participation of language specialists from the United States and Europe. The school also offers specialized programs in sports, music, and the arts.