20-dekabr kuni Rus filologiyasi fakulteti Toshkent viloyatining Boʻstonliq tumanidagi 125-sonli Imkoniyati cheklangan bolalar uchun ixtisoslashtirilgan maktabga tashrif buyurdi.
Fakultet dekani Azizxon Raxmonov va Ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha dekan o‘rinbosarlari Xasan Ahmedov, Abror Dadaxanov, fakultet tyutori Intizor Sa’diyeva, Yoshlar ittifoqi yetakchisi Murodjon To‘lanboyev tomonidan tashkillashtirilgan dasturda faol talabalar tomonidan Mehribonlik uyida ajoyib Yangi yil shousi uyushtirildi.

On December 20, the Faculty of Russian Philology visited the specialized school for children with disabilities number 125 in the Bostonliq district of the Tashkent region.
Faculty dean Azizkhan Rakhmonov and deputy deans for spiritual and educational affairs Khasan Ahmedov, Abror Dadakhanov, faculty tutor Intizor Sa'diyeva, youth union leader Murodjon Tolanboyev, active students in the program organized by the wonderful New House of Mercy year show was organized.
During the event, children were given not only New Year's gifts, but also unforgettable impressions.
It should be noted that the students of the faculty made an indispensable contribution to the organization of the program.