2023-yil 28-sentabr kuni Koreya Respublikasining Soongsil universiteti prezidenti Beom Sik Jang va Xalqaro hamkorlik boʻyicha Vitse-prezidenti Ju-Young Park bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi.
2023-yil 28-sentabr kuni Koreya Respublikasining Soongsil universiteti prezidenti Beom Sik Jang va Xalqaro hamkorlik boʻyicha Vitse-prezidenti Ju-Young Park bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi. OʻzDJTU rektori Ilxomjon Tuxtasinov universitet faoliyati, xalqaro hamkorlik aloqalari hamda taʼlim muassasamizda koreys tilini oʻqitish borasida amalga oshirilayotgan ishlar haqida batafsil maʼlumot berib oʻtdi hamda oʻzaro manfaatli hamkorlikni yoʻlga qoʻyish boʻyicha bir qator takliflarni ilgari surdi.
1897-yilda tashkil etilgan Soonsil universiteti Koreyadagi eng qadimiy va nufuzli universitet boʻlib, hozirgi kunda ushbu universitetda 19 000 nafar talaba, jumladan 2 000 nafar xorijiy talaba tahsil olmoqda. Universitet xalqaro reytinglarda yuqori oʻrinlarni egallab, jahonning 300ga yaqin oliygohlari bilan hamkorlik qiladi, IT sohasidagi yetakchi kompaniyalar boʻlgan Samsung. LG va Google kompaniyalari uchun malakali mutaxassislarni yetkazib beradi.
Universitet prezidenti janob Jang Oʻzbekistondagi eng ishonchli hamkor sifatida Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti bilan oʻqituvchi va talabalar almashinuvi, 2+2 yoki 3+1 formatdagi qoʻshma taʼlim dasturlarini amalga oshirish va tomonlarni qiziqtirgan boshqa yoʻnalishlarda hamkorlik qilishga tayyorligini maʼlum qildi.

Ректор УзГУМЯ Илхомжон Тухтасинов рассказал гостям о деятельности университета, международных связях и работе, проводимой по обучению корейскому языку в вузе, а также представил ряд предложений по установлению взаимовыгодного сотрудничества между двумя престижными университетами.
Основанный в 1897 году Университет Сунгшиль является одним из старейших и престижнейших университетов Кореи и в настоящее время в нем обучаются 19 000 студентов, в том числе 2 000 иностранных граждан. Университет занимает высокие места в международных рейтингах, сотрудничает с около 300 университетами мира и наряду других учреждений и организаций подготавливает квалифицированных специалистов для ведущих мировых компаний в области IT, таких как Samsung, LG и Google.
Президент университета г-н Чанг выразил свою готовность сотрудничать с Узбекским государственным университетом мировых языков в качестве самого надежного партнера в Узбекистане реализовывать программы обмена для преподавателей и студентов, открывать совместные образовательные программы в форматах 2+2 или 3+1, а также по другим направлениям, представляющим взаимный интерес.