30-yanvar kuni Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti Kengashining 6-son yigʻilishi boʻlib oʻtdi. Unda universitet faoliyatiga doir muhim masalalar muhokama qilindi.
Avvalida OʻzDJTU Kengashi raisi, rektor Ilxomjon Tuxtasinov Oʻzbekiston Respublikasi qonunlari, Prezident farmon va qarorlari hamda vazirlik koʻrsatmalarining ijrosi, shuningdek, jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari bilan ishlash holati boʻyicha maʼlumot berdi.
Shundan soʻng, universitet rahbariyati vakillari tomonidan turli axborotlar berildi:
Moliya-iqtisod masalalari – 2024-yilda amalga oshirilgan ishlar boʻyicha Moliya-iqtisod ishlari boʻyicha prorektor Maqsudjon Hamrayev hisobot taqdim etdi.
Xalqaro hamkorlik – xorijiy oliygohlar bilan aloqalar va ularning natijalari haqida Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti Xalqaro hamkorlik masalalari boʻyicha prorektor Abdurahim Nasirov axborot berdi.
Ilmiy tadqiqotlar – oliy taʼlimdan keyingi taʼlim institutiga qabul qilingan tadqiqotchilar va ularning mavzulari tasdiqlandi (Oʻzbekiston davlat jahon tillari universitetiga Ilmiy ishlar va innovatsiyalar boʻyicha prorektor Otabek Yusupov).
Oʻquv jarayoni – universitetning darslik va oʻquv qoʻllanmalar bilan taʼminlanganligi boʻyicha Oʻquv-uslubiy boshqarma boshligʻi Yusufjon Azzamov hisobot berdi.
Yoshlar siyosati – OʻzDJTU Yoshlar ittifoqi faoliyatining 2024/2025 oʻquv yilining 1-choragidagi natijalari haqida “Yoshlar ittifoqi” OʻzDJTU boshlangʻich tashkiloti yetakchisi Sevinch Islomova axborot berdi.
Raqamli taʼlim – bakalavr va magistrlar uchun dissertatsiya mavzularini tanlash uchun yagona platforma ishlab chiqish masalasi koʻrib chiqildi. (Raqamli taʼlim texnologiyalari markazi boshligʻi Sobir Tuychiyev).
Kutubxona tizimi – universitet Axborot-resurs markazining oʻquv adabiyotlari bilan taʼminlanishi va elektron kutubxona faoliyati muhokama qilindi (Axborot-resurs markazi direktori Saida Kayumova).
Taʼlim sifati – Ingliz tili 1-fakultetidagi oʻquv, ilmiy-uslubiy, maʼnaviy-maʼrifiy ishlar yuzasidan Intizomiy komissiya xulosasi taqdim etildi (Oʻquv ishlari boʻyicha prorektor Muhammad Chutpulotov).
Bitiruvchilar monitoringi – 2023/2024 oʻquv yili bitiruvchilarining bandlik holati va til bilish darajasi boʻyicha sertifikat olish monitoringi natijalari taqdim etildi.

30 января состоялось 6-е заседание Совета Узбекского государственного университета мировых языков. Обсуждены важные вопросы, касающиеся деятельности университета.
В начале заседания председатель Совета УзГУМЯ, ректор Илхомжон Тухтасинов предоставил информацию о выполнении законов Республики Узбекистан, указов и распоряжений Президента, а также директив министерств и работе с обращениями физических и юридических лиц.
Затем представители руководства университета предоставили различные отчёты:
Финансово-экономические вопросы – Проректор по финансово-экономическим вопросам Максуджон Хамраев представил отчёт о проделанной работе в 2024 году.
Международное сотрудничество – Проректор по международным вопросам Абдурахим Насиров сообщил о связях университета с зарубежными учебными заведениями и их результатах.
Научные исследования – Были утверждены темы исследователей, поступивших в аспирантуру (Проректор по научной работе и инновациям Отобек Юсупов).
Учебный процесс – Руководитель учебно-методического отдела Юсуфджон Аззамов доложил о обеспеченности университета учебниками и учебными пособиями.
Молодежная политика – Руководитель первичной организации Союза молодежи
УзГУМЯ, Севинч Исломова, рассказала о результатах работы Союза молодежи в 1-м квартале учебного года 2024/2025.
Цифровое образование – Было рассмотрено вопрос о разработке единой платформы для выбора тем диссертаций для студентов бакалавриата и магистратуры (Руководитель Центра цифровых образовательных технологий Сабир Туйчиев).
Библиотечная система – Обсуждались вопросы обеспечения университета учебной литературой и деятельности электронной библиотеки (Директор информационно-ресурсного центра Саида Каюмова).
Качество образования – Представлен вывод дисциплинарной комиссии по вопросам учебной, научно-методической и культурно-просветительской работы на факультете английского языка 1 (Проректор по учебной работе Мухаммад Чутпулатов).
Мониторинг выпускников – Были представлены результаты мониторинга трудоустройства и уровня знания языков выпускников 2023/2024 учебного года.
Также в ходе заседания рассмотрены различные другие вопросы, по которым были приняты соответствующие решения.