Atoqli adiblarning haykallari poyida 2024-yil mart-iyun oylarida oliy taʼlim muasssalari tomonidan ommaviy sport musobaqalar (arqon tortish, armrestling va stol tennisi) sport turlari boʻyicha tadbirlarni tashkil etish reja-jadvaliga muvofiq Oʻzbekiston davlat jaon tillari universiteti tomonidan joriy yilning 26-mart kuni Adiblar xiyobonidagi Aleksandr Faynberg haykali oldida Ingliz tili birinchi fakulteti yoshlar bilan ishlash boʻyicha dekan muovuni Atayev Gʻulom hamda jismoniy madaniyat va sport kafedrasi oʻqituvchisi Zikriyayev Xudayor boshchiligida fakultet talaba-yoshlari ishtirokida ommaviy sport tadbiri tashkil etildi.
Tadbirda sogʻlom turmush tarzini shakllantirish, ayniqsa, yosh avlodning jismoniy tarbiya va ommaviy sport bilan muntazam shugʻullanishi uchun zamon talablariga mos shart-sharoitlar yaratish, sport musobaqalari orqali yoshlarda oʻz irodasi, kuchi va imkoniyatlariga boʻlgan ishonchni mustahkamlash, mardlik va vatanparvarlik, ona vatanga sadoqat tuygʻularini kamol toptirish, shuningdek, talaba-yoshlar orasidan iqtidorli sportchilarni saralab olish, ishlarini tizimli tashkillashtirish hamda jismoniy tarbiya va ommaviy sportni yanada rivojlantirishga yoʻnaltirilgan keng koʻlamli ishlarni amalga oshirish koʻzda tutilgan.

In accordance with the schedule of organizing public sports competitions (rope pulling, arm wrestling and table tennis) by higher education institutions in March-June 2024 at the foot of the statues of famous writers, Uzbekistan State University of World Languages ​​on March 26 of this year. In front of the statue of Alexander Feinberg on the avenue, a public sports event was organized with the participation of students and youth of the faculty under the leadership of Atayev Ghulom, the deputy dean for youth work of the first faculty of English, and Zikriyayev Khudayor, a teacher of the department of physical culture and sports.
At the event, we aim to create conditions suitable for the formation of a healthy lifestyle, especially for the young generation to regularly engage in physical education and mass sports, to strengthen the confidence of young people in their will, strength and capabilities through sports competitions, to develop the feelings of bravery and patriotism, loyalty to the motherland. It is planned to recruit and select talented athletes from among students, to systematically organize their work, and to carry out large-scale work aimed at the further development of physical education and mass sports.