11-aprel kuni prezident raisligida yoshlar bilan ishlashning yangicha tizimini joriy etishga bagʻishlangan yigʻilishda 14 yoshdan 30 yoshgacha boʻlgan yoshlar 3 ta — “yaxshi”, “oʻrta” va “ahvoli ogʻir” toifalariga ajratilishi maʼlum qilingan edi. “Ahvoli ogʻir” toifadagi yoshlar vazir, vazir oʻrinbosarlari, viloyat, tuman va shahar hokimlari, sektor rahbarlari, oliygoh rektorlari, Milliy gvardiya va harbiy qism komandirlariga biriktirilishi taʼkidlangandi.
Bugun OʻZDJTU rektori Ilxomjon Tuxtasinov va hamda Yoshlar masalalari va maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha birinchi prorektori Hamidullo Hakimov Sergeli va Uchtepa tumanidagi “qizil” toifadagi yoshlar bilan uchrashishdi. Ularni qanday muammolar qiynayotgani va qanday ehtiyoji borligi bilan qiziqdi. 4 nafar “ahvoli ogʻir” toifadagi yoshlarning uyiga borib, ularning ehtiyojidan kelib chiqib, 3 nafariga bir martalik moddiy yordam va 1 nafariga ustachilik asbob-uskunalarini berdi. Ayni yoshlarning ota-onalari bilan ham suhbatlashdi.

Оказана помощь молодым людям, находящимся в категории «тяжелой ситуации».
11 апреля на совещании, посвященном внедрению новой системы работы с молодежью под председательством президента, было объявлено, что молодежь в возрасте от 14 до 30 лет будет разделена на 3 категории - «хорошие», «средние» и «тяжелые условия». Отмечалось, что молодые люди, находящиеся в категории «тяжелое положение», будут прикреплены к министрам, заместителям министров, хакимам областей, районов и городов, руководителям секторов, ректорам вузов, командирам Нацгвардии и воинских частей.
Согласно этому решению, к ректору Узбекского государственного университета мировых языков прикреплены 30 молодых людей, которые ждут заботы и внимания 30 стран и нуждаются в помощи.
Сегодня ректор УзГУМЯ Ильхомджон Тухтасинов и первый проректор по делам молодежи и духовно-просветительской работы Хамидулло Хакимов встретились с «красной» молодежью Сергелийского и Ухтепинского районов. Его интересовали их проблемы и нужды. Он обошел дома 4 молодых людей, находящихся в категории «тяжелые условия» и исходя из их потребностей, передал единовременную материальную помощь 3 людям и инструменты для рукоделия 1 человеку. Он также поговорил с родителями этих молодых людей.