Dissertatsiya ilmiy seminari bo‘lib o‘tdi
2026-yil 27-fevral kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti hamda ZOOM onlayn platformasi orqali dissertatsiya ishlari bo‘yicha ilmiy seminar muhokamasi bo‘lib o‘tdi.
Unda Shokirov Sherali Ibrohimovichning 10.00.06 – Qiyosiy adabiyotshunoslik, chog‘ishtirma tilshunoslik va tarjimashunoslik ixtisosligi bo‘yicha tayyorlagan “Turli tizimli tillar persepsiyasida simmetrik va asimmetrik munosabat” mavzusidagi filologiya fanlari doktori (DSc) ilmiy darajasini olish uchun taqdim etilgan dissertatsiyasi atroflicha muhokama qilindi.
Ilmiy seminar davomida tadqiqotning dolzarbligi, nazariy va amaliy ahamiyati, ilmiy yangiligi hamda olingan natijalarning ishonchliligi yuzasidan batafsil fikr-mulohazalar bildirildi. Dissertatsiya ishining ilmiy maslahatchisi, filologiya fanlari doktori (DSc), professor Yakubov Jamalidin Abduvaliyevich tadqiqot jarayoni va erishilgan natijalar haqida ma’lumot berdi.

Состоялся научный семинар по диссертации
27 февраля 2026 года в Узбекском государственном университете мировых языков, а также посредством онлайн-платформы ZOOM, состоялось обсуждение диссертационных работ в рамках научного семинара.
На семинаре была всесторонне рассмотрена диссертация Шокирова Шерали Иброхимовича на тему «Симметричные и асимметричные отношения в перцепции языков различных систем», представленная на соискание ученой степени доктора филологических наук (DSc) по специальности 10.00.06 – сравнительное литературоведение, сопоставительное языкознание и переводоведение.
В ходе научного семинара были подробно обсуждены актуальность исследования, его теоретическая и практическая значимость, научная новизна, а также достоверность полученных результатов. Научный консультант диссертационной работы, доктор филологических наук (DSc), профессор Якубов Джамалидин Абдувалиевич представил информацию о ходе исследования и достигнутых результатах.
Обсуждение прошло в научной атмосфере в форме вопросов и ответов.
По итогам семинара было отмечено соответствие диссертационной работы установленным требованиям и вынесено заключение о рекомендации ее к следующему этапу.