27-iyun kuni O'zbekiston davlat jahon tillari universiteti Ingliz tili 2-fakultetining Ingliz tilini o'qitish metodikasi №2 kafedrasi katta o'qituvchisi Nargiza Rahmatova tomonidan iqtidorli talaba yoshlar uchun "The role of research topic" mavzusida ilmiy to'garak o'tkazildi.
Dastur davomida tadqiqot ishining dolzarbligi, ahamiyati, yangiligi, ilmiy-amaliy tajribalarni amalga oshirish, mavzuga qaratiladigan e’tibor, zarur adabiyotlar toʻplamlari, oʻtkaziladigan soʻrovnomalar kabi masalalar boʻyicha qimmatli tavsiyalar taqdim etildi.

Events Within the Framework of the “Relevant 90 Days” Initiative Continue
On June 27, as part of the “Relevant 90 Days” initiative, a scientific seminar titled “The Role of a Research Topic” was conducted by Nargiza Rakhmatova, Senior Lecturer at the Department of English Language Teaching Methodology №2, English Faculty 2 of the Uzbek State University of World Languages.
During the session, valuable insights were shared on topics such as the relevance and importance of research, its originality, implementation of scientific-practical experience, how to focus on the topic, the collection of necessary literature, conducting surveys, and more.