Xalqaro jurnalistika fakulteti O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi rahbarining topshirig‘iga muvofiq, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Mahallani rivojlantirish va jamiyatni yuksaltirish yili” doirasida ustuvor yo‘nalishlar bo‘yicha islohotlar dasturlari va “O‘zbekiston – 2030” strategiyasini amalga oshirish bo‘yicha Davlat dasturi to‘g‘risidagi farmoni loyihasining keng jamoatchilik muhokamasi tashkil etildi.
Ushbu muhokama doirasida fakultetimiz tomonidan Maxammadiyev Elyor Zoirovich hamda Abdullayeva Matluba Abdullayevna  rahbarligida “Fikrlar marafoni” o‘tkazildi. Tadbirning asosiy maqsadi – Davlat dasturi loyihalarini jamoatchilik fikrini inobatga olgan holda takomillashtirish va jamiyatning turli qatlamlarining mulohazalarini tinglashdir.
Tadbir davomida quyidagi yo‘nalishlar muhokama qilindi:
• Mahallalarni rivojlantirish va yashash sharoitlarini yaxshilash bo‘yicha islohotlar
• Jamiyatni ijtimoiy va madaniy jihatdan yuksaltirish loyihalari
• “O‘zbekiston – 2030” strategiyasini amalga oshirishdagi ustuvor vazifalar
• Davlat dasturi loyihalarini takomillashtirish bo‘yicha taklif va mulohazalar
“Fikrlar marafoni” – bu nafaqat jamoatchilik fikrini inobatga olish, balki yosh avlodni davlat siyosatida faol ishtirok etishga jalb qilish, mamlakatimizning rivojlanish strategiyasiga o‘z hissasini qo‘shish imkoniyatidir.

«Марафон идей» – широкое общественное обсуждение проектов государственных программ
Факультет международной журналистики в соответствии с поручением руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан в рамках Года «Развития махалли и повышения благосостояния общества» организовал широкое общественное обсуждение проектов программ реформ по приоритетным направлениям, а также проекта Указа Президента Республики Узбекистан о Государственной программе по реализации Стратегии «Узбекистан – 2030».
В рамках данного обсуждения на нашем факультете под руководством Махаммадиева Эльёра Зоировича и Абдуллаевой Матлубы Абдуллаевны был проведён «Марафон идей». Основной целью мероприятия стало совершенствование проектов государственных программ с учётом общественного мнения и изучение предложений различных слоёв общества.
В ходе мероприятия были обсуждены следующие направления:
реформы по развитию махалли и улучшению условий проживания населения;
проекты, направленные на социальное и культурное развитие общества;
приоритетные задачи по реализации Стратегии «Узбекистан – 2030»;
предложения и рекомендации по совершенствованию проектов государственных программ.
«Марафон идей» — это не только учёт общественного мнения, но и эффективная площадка для привлечения молодёжи к активному участию в государственной политике, а также возможность внести вклад в стратегию развития нашей страны.