Germaniyaning Paderborn universiteti Nemis tili bo‘limi rahbari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
8-oktabr kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Germaniyaning Paderborn universiteti Nemis tili bo‘limi rahbari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Paderborn universiteti Nemis tili bo‘limi rahbari Konstanse Niderxaus hamda ushbu universitetning doktoranti-o‘qituvchisi Ismoilova Iroda ishtirok etdilar.
O‘zDJTU tomonidan uchrashuvda universitet rektori I. Tuxtasinov, xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektor A. Nasirov, xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i X. Yuldashev, Tarjimonlik fakulteti dekani U. Yuldoshev, Roman-german tarjimashunoslik kafedrasi mudiri L. Xoliyarov hamda Nemis tili nazariy fanlar kafedrasi mudiri I. Ziyadullaev ishtirok etdilar.
Germaniyaning Paderborn universitetida nemis tili o‘qituvchilarining malakasini oshirish;
Paderborn universitetidan mutaxassislarni O‘zDJTUga taklif qilish;
O‘qituvchi, yosh olimlar va talabalar almashinuvi dasturlarini yo‘lga qo‘yish;
Paderborn universiteti talabalarini O‘zDJTUda amaliyot o‘tash uchun yuborish;
Paderborn universiteti professor-o‘qituvchilari bilan hamkorlikda o‘quv adabiyotlari — darsliklar, o‘quv qo‘llanmalar, soha lug‘atlari va boshqa materiallarni yaratish;
O‘quv kurslari, seminarlar, treninglar, konferensiyalar va simpoziumlarda hamkorlikda ishtirok etish;
Talabalar uchun yozgi maktablar tashkil etish;
Shuningdek, tomonlarni qiziqtirgan boshqa dolzarb masalalar muhokama qilindi.
Uchrashuv yakunida tomonlar o‘zaro ilmiy, o‘quv va madaniy sohalarda hamkorlikni yanada mustahkamlash, qo‘shma loyihalarni amalga oshirish hamda xalqaro tajriba almashuvini kengaytirish borasida kelishib oldilar.

Встреча с руководителем кафедры немецкого языка Падерборнского университета (Германия)
8 октября в Узбекском государственном университете мировых языков состоялась встреча с руководителем кафедры немецкого языка Падерборнского университета (Германия).
Во встрече приняли участие руководитель кафедры немецкого языка Падерборнского университета Констанце Нидерхаус и аспирант-преподаватель этого университета Ирода Исмаилова.
Со стороны УзГУМЯ во встрече участвовали ректор университета И. Тухтасинов, проректор по международному сотрудничеству А. Насиров, начальник отдела международного сотрудничества Х. Юлдашев, декан факультета перевода У. Юлдашев, заведующий кафедрой романо-германского переводоведения Л. Халияров и заведующий кафедрой теоретических дисциплин немецкого языка И. Зиядуллаев.
Повышение квалификации преподавателей немецкого языка в Падерборнском университете;
Приглашение специалистов из Падерборнского университета в УзГУМЯ;
Организация программ академического обмена преподавателей, молодых ученых и студентов;
Направление студентов Падерборнского университета для прохождения практики в УзГУМЯ;
Совместная разработка учебных материалов — учебников, пособий, отраслевых словарей и других изданий;
Участие в курсах, семинарах, тренингах, конференциях и симпозиумах;
Организация летних школ для студентов;
Обсуждение других актуальных вопросов, представляющих взаимный интерес.
По итогам встречи стороны договорились о дальнейшем укреплении сотрудничества в научной, учебной и культурной сферах, реализации совместных проектов и расширении международного обмена опытом.