Germaniyaning Paderborn universiteti Nemis tili bo‘limi rahbari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
8-oktabr kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Germaniyaning Paderborn universiteti Nemis tili bo‘limi rahbari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Paderborn universiteti Nemis tili bo‘limi rahbari Konstanse Niderxaus hamda ushbu universitetning doktoranti-o‘qituvchisi Ismoilova Iroda ishtirok etdilar.
O‘zDJTU tomonidan uchrashuvda universitet rektori I. Tuxtasinov, xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektor A. Nasirov, xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i X. Yuldashev, Tarjimonlik fakulteti dekani U. Yuldoshev, Roman-german tarjimashunoslik kafedrasi mudiri L. Xoliyarov hamda Nemis tili nazariy fanlar kafedrasi mudiri I. Ziyadullaev ishtirok etdilar.
Germaniyaning Paderborn universitetida nemis tili o‘qituvchilarining malakasini oshirish;
Paderborn universitetidan mutaxassislarni O‘zDJTUga taklif qilish;
O‘qituvchi, yosh olimlar va talabalar almashinuvi dasturlarini yo‘lga qo‘yish;
Paderborn universiteti talabalarini O‘zDJTUda amaliyot o‘tash uchun yuborish;
Paderborn universiteti professor-o‘qituvchilari bilan hamkorlikda o‘quv adabiyotlari — darsliklar, o‘quv qo‘llanmalar, soha lug‘atlari va boshqa materiallarni yaratish;
O‘quv kurslari, seminarlar, treninglar, konferensiyalar va simpoziumlarda hamkorlikda ishtirok etish;
Talabalar uchun yozgi maktablar tashkil etish;
Shuningdek, tomonlarni qiziqtirgan boshqa dolzarb masalalar muhokama qilindi.
Uchrashuv yakunida tomonlar o‘zaro ilmiy, o‘quv va madaniy sohalarda hamkorlikni yanada mustahkamlash, qo‘shma loyihalarni amalga oshirish hamda xalqaro tajriba almashuvini kengaytirish borasida kelishib oldilar.

Meeting with the Head of the German Language Department of Paderborn University (Germany)
On October 8, a meeting was held at the Uzbekistan State University of World Languages with the Head of the German Language Department of Paderborn University, Germany.
The meeting was attended by Dr. Konstanze Niederhaus, Head of the German Language Department at Paderborn University, and Iroda Ismailova, a PhD candidate and lecturer at the same university.
From UzSWLU, the participants included Rector Ilkhomjon Tuxtasinov, Vice-Rector for International Cooperation Akmal Nasirov, Head of the International Cooperation Department Khurshid Yuldashev, Dean of the Faculty of Translation Ulugbek Yuldoshev, Head of the Department of Romano-German Translation Studies Laziz Kholiyarov, and Head of the Department of Theoretical German Studies Ilhom Ziyadullaev.
During the meeting, the following topics were discussed:
• Professional development of German language teachers at Paderborn University;
• Invitation of Paderborn University experts to UzSWLU;
• Establishment of exchange programs for teachers, young researchers, and students;
• Sending Paderborn University students to UzSWLU for internships;
• Joint development of educational materials such as textbooks, teaching manuals, field-specific dictionaries, and other resources;
• Joint participation in training courses, seminars, conferences, and symposia;
• Organization of summer schools for students;
• Discussion of other mutually relevant issues.
At the conclusion of the meeting, both sides agreed to further strengthen cooperation in academic, educational, and cultural areas, to implement joint projects, and to expand international exchange of experience.