Soʻngra, fakultet dekani X.Xakimov Reinhilde Schwede xonim bilan uchrashib, fakultetdagi 1 oylik faoliyati davomida talabalar, professor-o'qituvchilar uchun samarali bo'lishiga umid bildirdi. Shuningdek, martabali mehmon universitet Xalqaro bo'limi hamda Xalqaro reytinglar bilan ishlash bo'yicha bo'lim xodimlari bilan uchrashdi.
Endilikda Professor Reinhilde Schwede Roman-german filologiyasi fakultetida 1-oy davomida o'z faoliyatini olib boradi.
Ma'lumot uchun: Senior Expert Service– (https://ses-bonn.de/ru/startseite) Germaniyaning yetakchi tashkiloti bo'lib, nafaqaga yoki ishdan tanaffusga chiqqan mutaxassislarni ixtiyoriy ravishda boshqa mamlakatlardagi loyihalarga yuboradi.1983-yildan xizmat butun dunyo bo'ylab barcha sektorlarda o'z vakolatlarini rivojlantirishga hissa qo'shmoqda.

On April 15, an employee of the German Senior Expert Service (SES) organization, Professor Reinhilde Schwede, was welcomed at the Tashkent international airport by Ziyayeva Sevara Anvarovna, the head of the department of applied German language at the Faculty of Romano-Germanic Philology.
Then, the dean of the faculty H. Khakimov met with Mrs. Reinhilde Schwede and expressed hope that the 1-month work at the faculty will be effective for students and professors. Also, the distinguished guest met with the staff of the international department of the university and the department for working with international ratings.
Now Professor Reinhilde Schwede is working at the Faculty of Romano-Germanic Philology for 1 month.
For information: Senior Expert Service – (https://ses-bonn.de/ru/startseite) is Germany's leading organization that sends retired or retired professionals voluntarily to projects in other countries. Since 1983, the service has been operating worldwide. is contributing to the development of its powers in all sectors.