I Xalqaro Islom sivilizatsiyasi forumi o‘z ishini boshladi
7-iyul kuni Toshkent shahrida “I Xalqaro Islom sivilizatsiyasi forumi: Tinchlik, bag‘rikenglik va ilm-ma’rifat yo‘li” mavzusidagi nufuzli xalqaro forumning tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
50 dan ortiq davlatlardan tashrif buyurgan davlat va jamoat arboblari, xalqaro tashkilotlar rahbarlari, taniqli olimlar, din arboblari hamda ekspertlarni jamlagan forum islom sivilizatsiyasining boy ilmiy-ma’naviy merosini o‘rganish va targ‘ib etish, dinlararo muloqotni rivojlantirish, tinchlik, bag‘rikenglik va ma’rifat g‘oyalarini keng targ‘ib qilishga qaratilgani bilan ahamiyatlidir.
Islom sivilizatsiyasi markazida bo‘lib o‘tgan forumning ochilish marosimida O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori Ilhomjon To‘xtasinov rahbarligidagi universitet jamoasi ham munosib ishtirok etmoqda.
Shuningdek, forumning yuksak saviyada tashkil etilishida O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetining volontyor tarjimon-talabalari ham faol ishtirok etib, xorijiy delegatsiyalar bilan muloqot jarayonlarida professional tarjimonlik xizmatlarini ko‘rsatmoqda. Ularning mas’uliyatli mehnati va yuqori tayyorgarligi forum tashkilotchilari hamda xorijiy mehmonlar tomonidan alohida e’tirof etildi.
Mazkur xalqaro forum 11-iyulga qadar Toshkent, Samarqand va Termiz shaharlarida o‘z ishini davom ettiradi. Dastur doirasida yalpi majlislar, xalqaro ilmiy konferensiyalar, kitob va innovatsion loyihalar taqdimotlari, madaniy tadbirlar hamda tarixiy meros obyektlariga tashriflar tashkil etilishi rejalashtirilgan.

Начал свою работу I Международный форум исламской цивилизации
7 июля в городе Ташкенте состоялась торжественная церемония открытия престижного международного форума «I Международный форум исламской цивилизации: Путь мира, толерантности и просвещения».
Форум, объединивший государственных и общественных деятелей, руководителей международных организаций, известных ученых, религиозных деятелей и экспертов из более чем 50 стран мира, направлен на изучение и популяризацию богатого научного и духовного наследия исламской цивилизации, развитие межрелигиозного диалога, а также продвижение идей мира, толерантности и просвещения.
В церемонии открытия форума, прошедшей в Центре исламской цивилизации, также принимает участие делегация Узбекского государственного университета мировых языков во главе с ректором Илхомжоном Тухтасиновым.
Кроме того, значительный вклад в проведение форума на высоком организационном уровне вносят студенты-волонтёры — переводчики Узбекского государственного университета мировых языков. Они обеспечивают профессиональное устное сопровождение общения с зарубежными делегациями. Их ответственная работа и высокий уровень подготовки получили высокую оценку организаторов форума и иностранных гостей.
Работа международного форума продолжится до 11 июля в Ташкенте, Самарканде и Термезе. В программе предусмотрены пленарные заседания, международные научные конференции, презентации книг и инновационных проектов, культурные мероприятия, а также посещение объектов исторического наследия.