Ikkinchi qism: qo‘shma ta’lim dasturlari va imkoniyatlar
So‘ngra tomonlar qo‘shma ta’lim dasturlarini yo‘lga qo‘yish masalasini muhokama qildilar. Jeonbuk milliy universiteti bir qator davlatlarda 3+1 va 2+2 shaklidagi dasturlarni amalga oshirayotgani, O‘zDJTU bilan esa 3+3 formatidagi qo‘shma ta’lim dasturini joriy etish yaxshi natija berishini bildirdi.
Mazkur dasturga ko‘ra, talabalar bakalavriat ta’lim yo‘nalishida 3 yil O‘zDJTUda, 1 yil Jeonbuk universitetida tahsil oladi. Bakalavr bosqichini muvaffaqiyatli yakunlagan talaba yana 2 yil davomida Jeonbuk universitetida magistraturada o‘qish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Talabalar o‘zlashtirishiga qarab grant asosida ham tahsil olishlari mumkin.
Ushbu dasturning afzalliklaridan biri shundaki, talabalar o‘qish davomida mutaxassisligini o‘zgartirishi, tildan tashqari iqtisodiyot, menejment, axborot texnologiyalari kabi yo‘nalishlarda ham ta’lim olishi va ikki diplomga ega bo‘lishi mumkin. Dastur bitiruvchilari xohlasa O‘zbekistonga mutaxassis sifatida qaytishi, istasa Koreya yoki boshqa davlatlardagi hamkor tashkilot va kompaniyalarda ish boshlashi mumkin.
Uchrashuv yakunida tomonlar kelishilgan masalalar bo‘yicha memorandum va talabalar almashinuvi to‘g‘risida shartnoma imzolashga kelishib oldilar. Cho xonim oktyabr oyi oxirigacha 50 nafar talabaning ro‘yxatini yuborishni so‘radi.
Mehmonlarga esdalik sovg‘alari topshirildi va ular Sharq filologiyasi fakulteti faoliyati bilan yaqindan tanishish uchun Zakovat ko‘chasidagi fakultet binosiga kuzatib qo‘yildi.

Next, the parties discussed the implementation of joint educational programs. Jeonbuk National University noted that it currently runs 3+1 and 2+2 programs in several countries and expressed confidence that introducing a 3+3 joint educational program with UzSWLU would yield positive results.
According to this program, students study for 3 years in the bachelor’s degree program at UzSWLU and 1 year at Jeonbuk University. Students who successfully complete their bachelor’s degree will have the opportunity to study for 2 additional years in the master’s program at Jeonbuk University. Depending on their academic performance, students may also receive scholarships.
One of the advantages of this program is that students can change their major during their studies and receive education not only in languages but also in fields such as economics, management, and information technology, thereby earning two diplomas. Graduates of the program can choose to return to Uzbekistan as specialists or start working in Korea or other countries within partner organizations and companies.
At the end of the meeting, the parties agreed to sign a memorandum and a student exchange agreement on the agreed matters. Ms. Cho requested that the list of 50 students be sent by the end of October.
Guests were presented with commemorative gifts and escorted to the Faculty of Oriental Philology building on Zakovat Street to familiarize themselves closely with the faculty’s activities.