Ikkinchi qism: qo‘shma ta’lim dasturlari va imkoniyatlar
So‘ngra tomonlar qo‘shma ta’lim dasturlarini yo‘lga qo‘yish masalasini muhokama qildilar. Jeonbuk milliy universiteti bir qator davlatlarda 3+1 va 2+2 shaklidagi dasturlarni amalga oshirayotgani, O‘zDJTU bilan esa 3+3 formatidagi qo‘shma ta’lim dasturini joriy etish yaxshi natija berishini bildirdi.
Mazkur dasturga ko‘ra, talabalar bakalavriat ta’lim yo‘nalishida 3 yil O‘zDJTUda, 1 yil Jeonbuk universitetida tahsil oladi. Bakalavr bosqichini muvaffaqiyatli yakunlagan talaba yana 2 yil davomida Jeonbuk universitetida magistraturada o‘qish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Talabalar o‘zlashtirishiga qarab grant asosida ham tahsil olishlari mumkin.
Ushbu dasturning afzalliklaridan biri shundaki, talabalar o‘qish davomida mutaxassisligini o‘zgartirishi, tildan tashqari iqtisodiyot, menejment, axborot texnologiyalari kabi yo‘nalishlarda ham ta’lim olishi va ikki diplomga ega bo‘lishi mumkin. Dastur bitiruvchilari xohlasa O‘zbekistonga mutaxassis sifatida qaytishi, istasa Koreya yoki boshqa davlatlardagi hamkor tashkilot va kompaniyalarda ish boshlashi mumkin.
Uchrashuv yakunida tomonlar kelishilgan masalalar bo‘yicha memorandum va talabalar almashinuvi to‘g‘risida shartnoma imzolashga kelishib oldilar. Cho xonim oktyabr oyi oxirigacha 50 nafar talabaning ro‘yxatini yuborishni so‘radi.
Mehmonlarga esdalik sovg‘alari topshirildi va ular Sharq filologiyasi fakulteti faoliyati bilan yaqindan tanishish uchun Zakovat ko‘chasidagi fakultet binosiga kuzatib qo‘yildi.

Вторая часть: совместные образовательные программы и возможности
Затем стороны обсудили вопрос внедрения совместных образовательных программ. Президент Национального университета Чонбук сообщил, что университет реализует программы формата 3+1 и 2+2 в ряде стран, и выразил уверенность, что внедрение совместной образовательной программы формата 3+3 с Университетом мировых языков Узбекистана принесёт хорошие результаты.
Согласно этой программе, студенты проходят 3 года обучения на бакалавриате в Университете мировых языков Узбекистана и 1 год — в университете Чонбук. Студент, успешно завершивший бакалавриат, получает возможность продолжить обучение в магистратуре университета Чонбук ещё 2 года. Студенты также могут обучаться на грантовой основе в зависимости от успеваемости.
Одним из преимуществ данной программы является возможность студентов менять специальность во время обучения, получать образование не только по языкам, но и в таких направлениях, как экономика, менеджмент, информационные технологии, а также получать два диплома. Выпускники программы могут по желанию возвращаться в Узбекистан в качестве специалистов либо начинать работу в Корее или других странах в организациях и компаниях-партнёрах.
По итогам встречи стороны договорились подписать меморандум и договор об обмене студентами по согласованным вопросам. Г-жа Чо попросила до конца октября предоставить список из 50 студентов.
Гостям были вручены памятные подарки, а затем их проводили в здание факультета восточной филологии на улице Заковат, чтобы они могли ближе познакомиться с деятельностью факультета.