Joriy yilning 15-may kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetining 75 yilligiga bag‘ishlangan “Zamonaviy fan va ta’limning rivojlanishida yoshlarning o‘rni. Izlanish va ijod masalalari” mavzusida talabalar ilmiy-amaliy anjumani tashkil qilindi.
Ilmiy-amaliy anjumanda OʻzDJTU Ilmiy ishlar va innovatsiyalar boʻyicha prorektor Otabek  Yakubovich ishtirok etib, kirish soʻzi bilan tadbirni ochib berdi.
Konferensiya doirasida fanning barcha sohasidagi muammolarga bag‘ishlangan talabalar tomonidan tayyorlangan ilmiy va publitsistik tezis hamda maqolalar, tarjimalar, shuningdek, ijodiy ishlar (hikoyalar va she’rlar) muhokama qilindi.

On May 15 of this year, a conference titled "The Role of Youth in the Development of Modern Science and Education" was held, commemorating the 75th anniversary of the Uzbekistan State University of World Languages. The conference specifically focused on the theme "Research and Creative Issues" as part of a student scientific-practical initiative.
Otabek Yakubovich, the vice-rector for scientific affairs and innovations at UzSWLU, actively participated in this conference and inaugurated the event with an opening speech.
During the conference sessions, students engaged in discussions covering scientific and journalistic theses, articles, translations, as well as creative works such as stories and poems. These contributions were dedicated to addressing various challenges and advancements across all fields of science.