Jahon adabiyoti kafedrasi mudiri, filologiya fanlari doktori, professor Gulnoz Xalliyeva va kafedra dotsenti, filologiya fanlari doktori Bahor Toʻrayevalar 2023-yil 16-27-oktyabr kunlari Xalqaro tan olingan QS tashkiloti tomonidan eʼlon qilingan oliy taʼlim muassasalari reytingida birinchi 1000 talik roʻyxatiga kiritilgan Koʻch va Dokuz eylul universiteti hamda nufuzli Seljuq va Mersin universitetlari talabalariga jahon adabiyoti va qiyosiy adabiyotshunoslik fanlaridan maʼruzalar oʻqishdi.
Bu ilmiy-amaliy hamkorlik mazkur universitetlar va Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti tomonidan rasmiylashtirilgan memorandumlar doirasida amalga oshirildi.

Научно-практическое сотрудничество
Заведующая кафедрой мировой литературы, доктор филологических наук, профессор Гульноз Халлиева и доцент кафедры, доктор филологических наук Бахар Тораева 16-27 октября 2023 г. читали лекции по мировой литературе и сравнительному литературоведению студентам Университета Эйлюль и престижных университетов Сельджуков и Мерсина, которые входят в список первых 1000 высших учебных заведений Коч и Докуз международно-признанной организацией QS.
Данное научно-практическое сотрудничество осуществлялось в рамках меморандумов, подписанных этими вузами и Узбекским государственным университетом мировых языков.