OʻzDJTU rektori Ilxomjon Tuxtasinov va universitet vakillarining Germaniya davlatida xizmat safari davom etmoqda. 21-may kunidagi galdagi manzil dunyo universitetlari reytingida 320-oʻrinda turuvchi, Boxumdagi nufuzli Rur universiteti boʻldi.
Tashrif doirasida ikki universitet vakillari ishtirokida uchrashuv tashkil etildi. Uchrashuvda OʻzDJTU rektori Ilxomjon Tuxtasinov, universitet vakillari hamda Rur universiteti oʻquv ishlari boʻyicha prorektori prof Fraytag xonim, Germanistika boʻlimi boshligi prof. Karen Pittner janoblari ishtirok etdi
Uchrashuv avvalida, odatga koʻra ikki universitet haqida maʼlumotlar berildi. Hamda universitet faoliyatiga oid videolavha namoyish etildi.
Ikki universitet haqidagi maʼlumotlardan soʻng, ikki tomonlama manfaatli aloqalarni yoʻlga qoʻyish boʻyicha takliflar bildirildi. Muzokaralar natijasida ikki universitet oʻrtasida Memorandum imzolandi.
Memorandum har ikki universitet professor-oʻqituvchilari va talabalar manfaatli uchun xizmat qilishi shubhasiz.

Ректор УзГУМЯ Ильхомжон Тухтасинов и представители университета находятся в командировке в Германии. Целью мероприятия 21 мая стал престижный Рурский университет в Бохуме, занимающий 320-е место в мировом рейтинге университетов.
В рамках визита была организована встреча с участием представителей двух университетов. На встрече выступили ректор УзГУМЯ Ильхомджон Тухтасинов, представители университета и проректор по учебной работе Рурского университета профессор Фрейтаг, заведующий кафедрой германистики, проф. Г-н Карен Питтнер принял участие
Перед встречей, как обычно, была представлена ​​информация о двух университетах. Также был показан видеоролик о деятельности университета.
После информации о двух университетах были высказаны предложения по установлению взаимовыгодных отношений. По итогам переговоров между двумя университетами был подписан Меморандум.