Indoneziya ta’lim universiteti prorektorining O‘zDJTUga tashrifi
2026-yil 5-mart kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Indoneziya ta’lim universitetining ilmiy ishlar, jamoatchilik bilan aloqalar va xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektori Prof. Dr. Agus Setiabudi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Mehmonni O‘zDJTU rektori Ilxomjon Tuxtasinov kutib oldi. Uchrashuvda, shuningdek, xalqaro hamkorlik masalalari bo‘yicha prorektor Abduvali Nasirov, Xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i Xusanboy Yuldashev, ushbu bo‘lim yetakchi mutaxassisi Durdona Xodjabekova hamda 1-ingliz tili fakulteti dekani Guli Ergasheva ishtirok etdi.
Muloqot davomida ikki oliy ta’lim muassasasi o‘rtasida ta’lim va ilmiy sohalardagi hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalari muhokama qilindi. Xususan, O‘zDJTUga indonez tili bo‘yicha o‘qituvchilarni jalb etish, Toshkentdagi Indoneziya elchixonasi ko‘magida indonez tili bo‘yicha darsliklar va o‘quv qo‘llanmalar bilan ta’minlash, shuningdek, universitetda Indonez tili markazini tashkil etish masalalari muhokama qilindi.
Shuningdek, O‘zDJTUning ingliz va indonez tili o‘qituvchilari uchun malaka oshirish kurslarini tashkil etish, universitet huzuridagi Pedagog kadrlarni qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish markazi bilan hamkorlikda qo‘shma malaka oshirish dasturlarini yo‘lga qo‘yish masalalari ham ko‘rib chiqildi.
Uchrashuvda O‘zDJTUda indonez tilini o‘rganayotgan talabalar uchun qisqa muddatli hamda bir semestr davomida Indoneziyada tahsil olish imkonini beruvchi grantlar ajratish, shuningdek, indoneziyalik talabalar uchun universitet bazasida yozgi lager tashkil etish istiqbollari ham ko‘rib chiqildi.
Tomonlar o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada kengaytirish, ta’lim va ilmiy tadqiqot sohasidagi aloqalarni rivojlantirish borasida kelgusidagi rejalar yuzasidan fikr almashdilar.

Визит проректора Университета образования Индонезии в Узбекский государственный университет мировых языков
5 марта 2026 года в Узбекском государственном университете мировых языков состоялась встреча с проректором Университета образования Индонезии по научной работе, связям с общественностью и международному сотрудничеству, профессором доктором Агусом Сетиабуди.
Гостя встретил ректор Узбекского государственного университета мировых языков Илхомджон Тухтасинов. Во встрече также приняли участие проректор по международному сотрудничеству Абдували Насиров, начальник отдела международного сотрудничества Хусанбой Юлдашев, ведущий специалист данного отдела Дурдона Ходжабекова, а также декан факультета английского языка №1 Гули Эргашева.
В ходе беседы были обсуждены вопросы дальнейшего развития сотрудничества между двумя высшими учебными заведениями в образовательной и научной сферах. В частности, рассматривались вопросы привлечения преподавателей индонезийского языка в УзГУМЯ, обеспечения учебниками и учебными пособиями по индонезийскому языку при содействии Посольства Индонезии в Ташкенте, а также создания Центра индонезийского языка в университете.
Также были рассмотрены вопросы организации курсов повышения квалификации для преподавателей английского и индонезийского языков УзГУМЯ, а также запуска совместных программ повышения квалификации в сотрудничестве с Центром переподготовки и повышения квалификации педагогических кадров при университете.
Кроме того, обсуждались перспективы выделения грантов для студентов, изучающих индонезийский язык в УзГУМЯ, которые позволят им обучаться в Индонезии в течение краткосрочного периода или одного семестра, а также организации летнего лагеря для индонезийских студентов на базе университета.
Стороны обменялись мнениями о дальнейших планах по расширению взаимовыгодного сотрудничества и развитию связей в сфере образования и научных исследований.