Indoneziyaning Malang davlat universiteti vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
2025-yil 27-noyabr kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Indoneziyaning Malang davlat universiteti delegatsiyasi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Uchrashuvda Malang davlat universiteti Reytinglar bilan ishlash bo‘limi boshlig‘i Dr. Utomo Pujiyanto hamda Xalqaro aloqalar bo‘limi xodimi Ahmad Yogi ishtirok etdi.
O‘zDJTU tomonidan rektor I. Tuxtasinov, prorektor A. Nasirov, Xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i X. Yuldashev, Xalqaro reytinglar bilan ishlash bo‘limi boshlig‘i B. Nishanaliev, Ikkinchi chet tillari kafedrasi mudiri E. Muydinova hamda malay tili o‘qituvchisi A. Yuldashev ishtirok etdi.
Muloqot davomida talaba va o‘qituvchilar almashinuvi, yozgi maktablar va talabalar amaliyotini tashkil etish, o‘qituvchilarni dars berish uchun jalb qilish, xalqaro reytinglar bo‘yicha tajriba almashish, qo‘shma ilmiy loyihalarni amalga oshirish, xalqaro konferensiyalarda qatnashish, shuningdek masofaviy ma’ruzalar tashkil etish kabi yo‘nalishlarda o‘zaro hamkorlik masalalari muhokama qilindi.
Malang davlat universiteti vakillari talabalar va doktorantlar uchun mavjud grantlar, jumladan Indoneziya hukumati tomonidan to‘liq va qisman moliyalashtiriladigan grantlar mavjudligini ma’lum qilib, O‘zDJTU talabalari uchun barcha sharoitlarni yaratishga tayyorligini alohida ta’kidladilar.
O‘z navbatida, I. Tuxtasinov Malang davlat universiteti talabalari uchun ham grantlar ajratilishi mumkinligini bildirdi.
Uchrashuv yakunida tomonlar Anglashuv memorandumini imzoladilar va endilikda amaliy ishlarni boshlash maqsadida Yo‘l xaritasini ishlab chiqishga kelishib oldilar.

Meeting with Representatives of Malang State University (Indonesia)
On November 27, 2025, a meeting was held at the Uzbekistan State University of World Languages with a delegation from Malang State University (Indonesia). The delegation included Dr. Utomo Pujiyanto, Head of the Rankings Department, and Ahmad Yogi, staff member of the International Relations Department.
From UzSWLU, participants included Rector I. Tukhtasinov, Vice-Rector A. Nasirov, Head of the International Cooperation Department H. Yuldashev, Head of the International Rankings Department B. Nishanaliev, Head of the Department of Second Foreign Languages E. Muydinova, and Malay language instructor A. Yuldashev.
During the meeting, various areas of cooperation were discussed, including student and faculty exchanges, organization of summer schools and student internships, involving lecturers for teaching, sharing experiences on international rankings, implementing joint research projects, participating in international conferences, and conducting online lectures.
Representatives of Malang State University highlighted the availability of grants for students and PhD candidates, including fully or partially funded grants by the Indonesian government, and emphasized their readiness to provide all necessary conditions for UzSWLU students.
In turn, I. Tukhtasinov mentioned the possibility of providing grants for Malang State University students as well.
At the end of the meeting, both parties signed a Memorandum of Understanding and agreed to develop a Roadmap to initiate practical activities.