Indoneziyaning Malang davlat universiteti vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
2025-yil 27-noyabr kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Indoneziyaning Malang davlat universiteti delegatsiyasi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Uchrashuvda Malang davlat universiteti Reytinglar bilan ishlash bo‘limi boshlig‘i Dr. Utomo Pujiyanto hamda Xalqaro aloqalar bo‘limi xodimi Ahmad Yogi ishtirok etdi.
O‘zDJTU tomonidan rektor I. Tuxtasinov, prorektor A. Nasirov, Xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i X. Yuldashev, Xalqaro reytinglar bilan ishlash bo‘limi boshlig‘i B. Nishanaliev, Ikkinchi chet tillari kafedrasi mudiri E. Muydinova hamda malay tili o‘qituvchisi A. Yuldashev ishtirok etdi.
Muloqot davomida talaba va o‘qituvchilar almashinuvi, yozgi maktablar va talabalar amaliyotini tashkil etish, o‘qituvchilarni dars berish uchun jalb qilish, xalqaro reytinglar bo‘yicha tajriba almashish, qo‘shma ilmiy loyihalarni amalga oshirish, xalqaro konferensiyalarda qatnashish, shuningdek masofaviy ma’ruzalar tashkil etish kabi yo‘nalishlarda o‘zaro hamkorlik masalalari muhokama qilindi.
Malang davlat universiteti vakillari talabalar va doktorantlar uchun mavjud grantlar, jumladan Indoneziya hukumati tomonidan to‘liq va qisman moliyalashtiriladigan grantlar mavjudligini ma’lum qilib, O‘zDJTU talabalari uchun barcha sharoitlarni yaratishga tayyorligini alohida ta’kidladilar.
O‘z navbatida, I. Tuxtasinov Malang davlat universiteti talabalari uchun ham grantlar ajratilishi mumkinligini bildirdi.
Uchrashuv yakunida tomonlar Anglashuv memorandumini imzoladilar va endilikda amaliy ishlarni boshlash maqsadida Yo‘l xaritasini ishlab chiqishga kelishib oldilar.

Встреча с представителями Государственного университета Маланга (Индонезия)
27 ноября 2025 года в Университете государственных языков мира Узбекистана состоялась встреча с делегацией Государственного университета Маланга (Индонезия). В мероприятии приняли участие начальник отдела работы с рейтингами Университета Маланга, доктор Утомо Пуджиянто, а также сотрудник отдела международных связей Ахмад Йоги.
От УзГУМЯ участие приняли ректор И. Тухтасинов, проректор А. Насиров, начальник отдела международного сотрудничества Х. Юлдашев, начальник отдела работы с международными рейтингами Б. Нишаналиев, заведующая кафедрой второго иностранного языка Э. Муйдинова и преподаватель малайского языка А. Юлдашев.
В ходе встречи обсуждались вопросы сотрудничества в таких направлениях, как обмен студентами и преподавателями, организация летних школ и студенческих практик, привлечение преподавателей для проведения занятий, обмен опытом по международным рейтингам, реализация совместных научных проектов, участие в международных конференциях, а также проведение дистанционных лекций.
Представители Университета Маланга сообщили о наличии грантов для студентов и аспирантов, включая гранты, полностью или частично финансируемые правительством Индонезии, и подчеркнули готовность создать все условия для студентов УзГУМЯ.
Со своей стороны, И. Тухтасинов отметил возможность предоставления грантов и для студентов Университета Маланга.
В завершение встречи стороны подписали Меморандум о взаимопонимании и договорились разработать Дорожную карту для начала практических мероприятий.