Ispaniyaning Barselona universiteti bilan onlayn uchrashuv tashkil etildi
13-sentyabr kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti vakillari — Roman-german filologiyasi fakulteti dekani X.Xakimov hamda Ispan tili amaliy fanlar kafedrasi mudiri D.Baxronova tomonidan Barselona universitetining Facultat de Filologia i Comunicació (Filologiya va kommunikatsiya fakulteti) rahbariyati bilan samarali onlayn uchrashuv o‘tkazildi.
Suhbat davomida quyidagi masalalarda kelishuvlarga erishildi:
talaba va o‘qituvchi mobilligi dasturlarini yo‘lga qo‘yish;
qo‘shma ilmiy loyihalar va konferensiyalar tashkil etish;
madaniy va ilmiy aloqalarni yanada mustahkamlash.
Buning barchasi BMTning maqsadli ko’rsatkichlarida aks etgan “Ta’lim sifati” va “Barqaror rivojlanish yo’lida hamkorlik” ijrosini ta’minlashda muhim ahamiyatga ega.
Ma’lumot uchun: Barselona universiteti (Universitat de Barcelona) – Yevropaning eng qadimiy va nufuzli oliy ta’lim muassasalaridan biri. 1450-yilda asos solingan Barselona universiteti bugungi kunda ilm-fan va ta’lim sohasida dunyoning yetakchi markazlaridan biri sifatida tan olingan. Facultat de Filologia i Comunicació – filologiya, adabiyotshunoslik, tarjimashunoslik, jurnalistika va kommunikatsiya yo‘nalishlaridagi yetakchi ilmiy markazdir. Bu yerda ingliz, ispan, katalan, fransuz, nemis, italyan, portugal, arab va boshqa tillar chuqur o‘rgatiladi.
Bugungi kunda universitetda 63 mingdan ortiq talaba ta’lim olmoqda. Mazkur oliygoh xalqaro reytinglarda yuqori o‘rinlarni egallaydi:
QS World University Rankings 2024 – 160-o‘rin;
THE (Times Higher Education) 2024 – 149-o‘rin.
Umid qilamizki, Barselona universiteti va Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti oʻrtasidagi hamkorlik ikki tomon uchun koʻp yillar davomida manfaatli kelishuv boʻlib xizmat qiladi.

Состоялась онлайн-встреча с Барселонским университетом (Испания)
13 сентября состоялась продуктивная онлайн-встреча между представителями Узбекского государственного университета мировых языков — деканом факультета романской и германской филологии Х. Хакимовым и заведующей кафедрой прикладных дисциплин испанского языка Д. Бахроновой — и руководством факультета филологии и коммуникации Барселонского университета (Facultat de Filologia i Comunicació).
В ходе встречи были достигнуты договорённости по следующим направлениям:
• запуск программ академической мобильности для студентов и преподавателей;
• реализация совместных научных проектов и организация конференций;
• укрепление культурных и научных связей.
Данная встреча имеет важное значение для реализации Целей устойчивого развития ООН, в частности: «Качественное образование» и «Партнёрство в интересах устойчивого развития».
Справка: Барселонский университет (Universitat de Barcelona) — одно из старейших и престижнейших высших учебных заведений Европы. Основанный в 1450 году, сегодня он признан одним из ведущих научно-образовательных центров мира.
Facultat de Filologia i Comunicació — ведущий научный центр по направлениям филологии, литературоведения, переводоведения, журналистики и коммуникации. Здесь углублённо изучаются английский, испанский, каталонский, французский, немецкий, итальянский, португальский, арабский и другие языки.
В настоящее время в университете обучаются более 63 000 студентов. Он занимает высокие позиции в международных рейтингах:
• QS World University Rankings 2024 — 160-е место;
• THE (Times Higher Education) 2024 — 149-е место.
Надеемся, что сотрудничество между Барселонским университетом и УзГУМЯ станет взаимовыгодным и продолжительным на многие годы.