23-sentabr kuni Italiya Respublikasi OTMlari rahbarlari O‘zDJTUga tashrif buyurdi.
Ka-Foskari universiteti rektori Lippello Titsiana, Salento universiteti rektori Pollicho Fabio Perudja chet elliklar universiteti rektori De Chezarsi Valerio, Florensiya universiteti Xalqaro munosabatlar bo‘yicha prorektori Djovanetti Djordja,  Siyena chet elliklar uchun universiteti Xalqaro munosabatlar bo‘yicha prorektori Banya Karlalardan iborat Italiya Respublikasi OTMlari rahbarlari delegatsiya tashrif avvali O‘zDJTU rahbariyati vakillari tomonidan kutib olish bilan boshlandi.
Mehmonlarni universitetning asosiy binosi kirish qismida kutib olingach, O‘zDJTU rektori I. Tuxtasinov, Xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektor A. Nasirov,  Xalqaro aloqalar bo‘limi boshlig‘i X. Yuldashev, Tarjimonlik fakulteti dekani U. Yo‘ldoshev,  Italyan tili tarjima nazariyasi va amaliyoti kafedrasi mudiri B. Ergashova hamda Italiya Respublikasi OTMlari rahbarlari delegatsiya a’zolari bilan uchrashuv tashkil etildi.
Uchrashuv avvalida, I. To‘xtasinovning O‘zDJTU faoliyati hamda italyan tilining o‘qitilishi, hamkorlik aloqalari haqidagi ma’lumoti va takliflar tinglandi. So‘ngra, Italiya universitetlari rahbarlarining ma’lumotlari va hamkorlik bo‘yicha takliflari bildirildi.
Uchrashuv so‘ngiga, o‘zaro fikr almashildi va esdalik sovg‘alari ulashildi.
Uchrashuvda quyidagi masalalar muhokama etildi:
1) Italyan tilini o‘qitishni takomillashtirish maqsadida Italiya OTMlaridan malakali professor-o‘qituvchilarni O‘zDJTUga jalb qilish;
2) Italyan va boshqa chet tillari o‘qituvchilarini malaka oshirish uchun Italiya OTMlariga yuborish;
3) O‘zDJTU yosh olimlari va ilmiy tadqiqotchilarining Italiya OTMlarida qisqa muddatli ilmiy stajirovkalarini tashkil qilish;
4) Italyan va boshqa chet tili guruhi talabalari uchun grantlar ajratish;
5) Xalqaro loyihalar, jumladan Yevropa Ittiffoqi Erasmus+ dasturi loyihalarini ishlab chiqish va ularda ishtirok etish;
6) Hammualliflikda italyan tili bo‘yicha darsliklar va o‘quv qo‘llanmalari yaratish;
7) Mamlakatlarimiz tarixi va boy madaniyati bilan tanishtirish maqsadida talabalar uchun yozgi va qishki lagerlar tashkil qilish;
8) Hamkorlik doirasidagi tadbirlarni tashkil qilish uchun xalqaro tashkilotlar, fondlar va jamg‘armalar mablag‘larini jalb qilish.

The heads of universities of the Italian Republic visited UzSWLU.
The delegation of heads of universities of the Italian Republic, consisting of Rector of the University of Ca-Foscari Lippello Titian, Rector of the University of Salento Pollicho Fabio, Rector of the University of Foreigners Perugia de Cesarsi Valerio, Vice-rector for International Relations of the University of Florence Giovanetti George, Vice-Rector for International Relations of the University of Siena Foreigners Bagna Carla, headed by the leadership of Uzgtu began with a greeting of representatives.
Welcoming the guests at the entrance to the Main Building of the University, Rector of UzSWLU I.Tukhtasinov, Vice-rector for International Cooperation A.Nasyrov, Head of the Department of International Relations H.Yuldashev, Dean of the Faculty of Translation U.Yuldashev, Head of the Department of Theory and Practice of Italian Translation B.Ergashova and heads of universities of the Italian Republic organized a meeting with members of the delegation.
At the beginning of the meeting, I.Tukhtasinov's proposals and information on the activities of UzSWLU, teaching the Italian language, and cooperation were heard. Then data and proposals for cooperation from the heads of Italian universities were presented.
At the end of the meeting, they exchanged views and shared souvenirs.
The following issues were discussed at the meeting:
1) attracting qualified teachers of Italian universities to UzSWLU in order to improve the teaching of the Italian language;
2) sending teachers of Italian and other foreign languages to Italian universities for advanced training;
3) organization of short-term scientific internships for young scientists and researchers of UzSWLU in Italian universities;
4) providing grants to students studying Italian and other foreign languages;
5) Development and participation in international projects, including projects of the EU Gasmas+ program ;
6) co-authoring textbooks and teaching aids on the Italian language;
7) organization of summer and winter camps for students in order to get acquainted with the history and rich culture of our countries;
8) attracting funds from international organizations, foundations and foundations to organize events within the framework of cooperation.