KOICA vakillari bilan istiqboldagi hamkorlik yo‘nalishlari muhokama qilindi
21-iyul kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Koreya xalqaro hamkorlik agentligi (KOICA)ning O‘zbekistondagi vakolatxonasi direktor o‘rinbosari Kim Siyon boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda O‘zDJTU rektori Ilxomjon Tuxtasinov KOICA vakolatxonasiga universitetda koreys tili va madaniyatini rivojlantirish borasida ko‘rsatayotgan ko‘magi uchun samimiy minnatdorlik bildirdi. Xususan, KOICA tomonidan ajratilgan 1 116 000 AQSh dollari miqdoridagi grant mablag‘i hisobidan Sharq filologiyasi fakultetida “Koreya ta’lim va madaniyat markazi” tashkil etilgani, markaz zamonaviy texnik vositalar hamda koreys va o‘zbek milliy madaniyatini aks ettiruvchi jihozlar bilan ta’minlangani, shuningdek, so‘nggi ikki yil davomida 70 nafarga yaqin koreyalik volontyor universitet faoliyatiga jalb etilgani alohida e’tirof etildi.
Muloqot davomida hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqish yuzasidan qator takliflar ilgari surildi. Jumladan, Koreys filologiyasi kafedrasi professor-o‘qituvchilarining Koreya oliy ta’lim muassasalarida malaka oshirishini yo‘lga qo‘yish, koreys tilini o‘qitishning zamonaviy metodikalarini joriy etish, KOICA ekspertlari ishtirokida yangi avlod darsliklari, elektron platformalar va raqamli ta’lim kontentlarini ishlab chiqish masalalari muhokama qilindi.
Shuningdek, Koreya oliygohlaridan zamonaviy darslik va o‘quv qo‘llanmalarini jalb etish, talabalar va professor-o‘qituvchilar uchun xalqaro standartlarga mos tayyorlov kurslarini tashkil etish, TOPIK imtihonlarini o‘tkazishni kengaytirish, koreys tili, tarjimashunoslik, sun’iy intellekt, raqamli ta’lim hamda madaniyatshunoslik yo‘nalishlarida qo‘shma ilmiy loyihalarni amalga oshirish va xalqaro ilmiy jurnallarda hamkorlikda maqolalar chop etish bo‘yicha takliflar bildirildi.
Bundan tashqari, universitetga Koreya Respublikasidan mutaxassislar va ona tili sohiblarini jalb etish, ular ishtirokida amaliy mashg‘ulotlar hamda madaniy-ma’rifiy tadbirlar tashkil etish, shuningdek, talabalar, tadqiqotchilar va yosh olimlar ishtirokida ta’lim, innovatsiya va madaniyat yo‘nalishlariga bag‘ishlangan xalqaro forum o‘tkazish masalalari ko‘rib chiqildi.
KOICAning O‘zbekistondagi vakolatxonasi direktor o‘rinbosari Kim Siyon joriy yil sentyabr oyida Koreya Respublikasida ikki davlat rahbarlari ishtirokida bo‘lib o‘tadigan rasmiy uchrashuv va forum doirasida O‘zbekiston hamda Koreya o‘rtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirishga qaratilgan yangi kelishuvlarga erishilishi kutilayotganini ta’kidladi.
Shuningdek, KOICA O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti bilan sun’iy intellektni ta’lim jarayoniga joriy etish, ta’lim transformatsiyasi va boshqa istiqbolli yo‘nalishlarda hamkorlikni izchil davom ettirishga tayyor ekanini bildirdi. Shu bilan birga, Koreyaning axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasidagi yirik tashkilotlari — IBS va CTC kompaniyalari rahbarlarining O‘zbekistonga tashrifi rejalashtirilayotgani, ular bilan hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘yishda KOICA ko‘maklashishi qayd etildi. Mazkur tashrif doirasida KOICA orqali 50 nafargacha IT yo‘nalishidagi mutaxassis-volontyorlarni qisqa muddatga O‘zbekistonga yuborish masalalari ham muhokama qilinishi ma’lum qilindi.
Uchrashuvda, shuningdek, joriy yil iyul oyi oxirida to‘rt oylik faoliyat uchun O‘zDJTUga tashrif buyuradigan KOICA volontyorlarining navbatdagi guruhi “Koreya ta’lim va madaniyat markazi” faoliyatini yanada takomillashtirish bo‘yicha taklif va tavsiyalar ishlab chiqib, universitet rahbariyatiga taqdim etishi rejalashtirilayotgani ta’kidlandi.
Yakunda tomonlar o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada kengaytirish, qo‘shma ta’lim va ilmiy loyihalarni amalga oshirish hamda strategik sheriklikni yangi bosqichga olib chiqishga doir qator masalalar yuzasidan fikr almashdilar.

Обсуждены перспективные направления сотрудничества с представителями KOICA
21 июля в Узбекском государственном университете мировых языков состоялась встреча с делегацией Представительства Корейского агентства международного сотрудничества (KOICA) в Узбекистане во главе с заместителем директора Ким Сиёном.
В ходе встречи ректор УзГУМЯ Илхомжон Тухтасинов выразил искреннюю благодарность представительству KOICA за поддержку в развитии корейского языка и культуры в университете. В частности, было отмечено, что за счёт гранта KOICA в размере 1 116 000 долларов США на факультете восточной филологии был создан Центр корейского образования и культуры, оснащённый современным оборудованием и экспонатами, отражающими национальную культуру Кореи и Узбекистана. Кроме того, за последние два года к деятельности университета были привлечены около 70 корейских волонтёров.
В ходе переговоров стороны обсудили ряд инициатив по выводу сотрудничества на новый уровень. В частности, были рассмотрены вопросы организации повышения квалификации преподавателей кафедры корейской филологии в вузах Республики Корея, внедрения современных методик преподавания корейского языка, а также разработки учебников нового поколения, электронных платформ и цифрового образовательного контента при участии экспертов KOICA.
Также были предложены инициативы по привлечению современных учебников и учебных пособий из корейских университетов, организации подготовительных курсов для студентов и преподавателей в соответствии с международными стандартами, расширению проведения экзамена TOPIK, реализации совместных научных проектов в области корейского языка, переводоведения, искусственного интеллекта, цифрового образования и культурологии, а также публикации совместных научных статей в международных журналах.
Кроме того, были рассмотрены вопросы привлечения специалистов и носителей корейского языка из Республики Корея для проведения практических занятий и культурно-просветительских мероприятий, а также организации международного форума по вопросам образования, инноваций и культуры с участием студентов, исследователей и молодых учёных.
Заместитель директора Представительства KOICA в Узбекистане Ким Сиён отметил, что в сентябре текущего года в Республике Корея в рамках официальной встречи и форума с участием руководителей двух государств ожидается достижение новых соглашений, направленных на дальнейшее развитие сотрудничества между Узбекистаном и Кореей.
Он также подчеркнул готовность KOICA продолжить сотрудничество с УзГУМЯ в сфере внедрения искусственного интеллекта в образовательный процесс, трансформации образования и других перспективных направлений. Кроме того, сообщалось о планируемом визите в Узбекистан руководителей крупных южнокорейских компаний в сфере информационно-коммуникационных технологий — IBS и CTC, в установлении сотрудничества с которыми KOICA окажет содействие. В рамках данного визита также планируется обсудить возможность направления в Узбекистан через KOICA до 50 IT-специалистов-волонтёров на краткосрочной основе.
На встрече также было отмечено, что очередная группа волонтёров KOICA, которая прибудет в УзГУМЯ в конце июля для четырёхмесячной работы, подготовит предложения и рекомендации по дальнейшему совершенствованию деятельности Центра корейского образования и культуры и представит их руководству университета.
По итогам встречи стороны обменялись мнениями по вопросам дальнейшего расширения взаимовыгодного сотрудничества, реализации совместных образовательных и научных проектов, а также вывода стратегического партнёрства на новый уровень.