Koreya Respublikasi OTMlari bilan hamkorlikni kengaytirish uchun yana bir qadam
15-iyul kuni O‘zDJTU rektori Ilxomjon Tuxtasinov Koreyaning Cheju milliy universiteti Koreya liderlik jamiyati prezidenti, Iqtisodiyot va biznes kolleji dekani, Biznes boshqaruvi maktabi rahbari Kim Jeong Hoon hamda ushbu universitet Sanoat-Akademik Hamkorlik fondi rahbari, professor Kim Kyung Chulni qabul qildi.
Muloqot chog‘ida mehmonlarga O‘zDJTU faoliyati, xalqaro reytinglardagi o‘rni, universitetda koreys tilining o‘qitilishi va Koreya OTMlari bilan hamkorlik to‘g‘risida batafsil ma’lumot berildi hamda O‘zDJTU haqida ingliz tilidagi videorolik namoyish etildi.
O‘z navbatida, Kim Jeong Hoon ham Cheju milliy universiteti haqida qisqacha ma’lumot berdi va ushbu universitet faoliyatiga oid qisqa videorolikni namoyish etdi.
Kim Jeong Hoon I. Tuxtasinovni Koreyaga taklif qilib, har ikkala universitet o‘rtasida hamkorlik shartnomasini imzolash, shuningdek koreys va ingliz tili bo‘yicha talaba, o‘qituvchi va doktorantlar almashinuvi dasturlarini yo‘lga qo‘yish, Cheju milliy universiteti professor-o‘qituvchilarini dars berish uchun O‘zDJTUga yuborishga tayyor ekanliklarini ma’lum qildi.
Aniq tashabbus sifatida Cheju milliy universitetining Sanoat-Akademik Hamkorlik fondi moliyaviy ko‘magida O‘zDJTUning 30 nafar talabasi uchun qisqa muddatli o‘quv va madaniy-ma’rifiy dastur tashkil qilish uchun grant ajratish, Sun’iy intellektni ta’lim sohasiga tatbiq etishga ixtisoslashgan EduAIcon Inc. kompaniyasi mablag‘lari hisobidan O‘zDJTU koreys tili guruhi talabalari uchun sun’iy intellektga asoslangan elektron ta’lim platformasini taqdim etilishini aytib o‘tdi.
Ikkinchi taklif bo‘yicha I. Tuxtasinov EduAIcon Inc. kompaniyasi ijrochi direktori tomonidan taqdim etilgan Anglashuv memorandumini imzoladi.
Mazkur kelishuvga binoan, O‘zDJTU talabalari 2026-yil 31-dekabrga qadar platformadan bepul foydalanish imkoniga ega bo‘ladi.
I. Tuxtasinov O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi bilan kelishilgan holda bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari va magistratura mutaxassisliklari bo‘yicha qo‘shma ta’lim dasturlarini joriy qilish, O‘zDJTU ingliz va koreys tili o‘qituvchilari uchun Cheju milliy universitetida malaka oshirish kurslari va stajirovka dasturlarini tashkil qilish, ilmiy sohada hamkorlik, xususan ilmiy ishlarga qo‘shma rahbarlik, o‘zaro taqrizlar berish, nufuzli, indekslangan jurnallarda ilmiy maqolalar chop etish, Sanoat-Akademik Hamkorlik fondi moliyaviy ko‘magida ustuvor yo‘nalishlar bo‘yicha ilmiy-amaliyloyihalarni amalga oshirish, koreyalik talabalarni O‘zDJTUda bakalavriat, magistratura va doktoranturada o‘qish uchun jalb qilish, talabalar uchun amaliyot va stajirovka dasturlari hamda qishki va yozgi lagerlar tashkil qilish borasidagi takliflarini ilgari surdi.
Asosiy e’tibor Kim Jeon Hoon rahbarlik qiladigan fakultetdagi magistratura MBA mutaxassisligi bo‘yicha qo‘shma ta’lim dasturni yo‘lga qo‘yishga qaratildi.
Rektor I. Tuxtasinov barcha muhokama qilingan masalalar va erishilgan kelishuvlar bo‘yicha Yo‘l xaritasini tayyorlash va uning asosida aniq chora-tadbirlarni amalga oshirish lozimligini ta’kidlab o‘tdi.
Har ikki tomon o‘zaro manfaatli hamkorlikni amalgaoshirishga tayyor ekanligini bildirdi.
Cheju milliy universiteti 1952-yilda tashkil etilgan Hozirgi kunda ushbu oliygohdinamik ravishda rivojlanib borayotgan Koreyadagi 10 ta milliy universitetdan biridir. Ushbu oliygohda 13 ta fakultet va 79 ta kafedra faoliyat ko‘rsatadi. Professor-o‘qituvchilar soni 700 nafardan ortiq bo‘lib, 10 000 bakalavriat dasturlari talabalari va 2 000 dan ortiq magistratura mutaxassisligi va doktorantura ixtisosligi talabalari tahsil oladi.

Очередной шаг в расширении сотрудничества с вузами Республики Корея
15 июля ректор Узбекского государственного университета мировых языков Илхомжон Тухтасинов принял делегацию Чеджуского национального университета во главе с президентом Корейского общества лидерства, деканом колледжа экономики и бизнеса, директором школы управления бизнесом Ким Чжон Хуном и главой Фонда индустриально-академического сотрудничества Чеджуского университета, профессором Ким Кён Чхолем.
В ходе беседы гостям была представлена подробная информация о деятельности УзГУМЯ, его позициях в международных рейтингах, преподавании корейского языка и существующем сотрудничестве с университетами Кореи. Также был продемонстрирован видеоролик о вузе на английском языке.
В свою очередь, профессор Ким Чжон Хун представил краткую информацию о Чеджуском национальном университете и показал видеоролик о его деятельности.
Ким Чжон Хун пригласил ректора Тухтасинова посетить Корею с целью подписания договора о сотрудничестве между двумя университетами и выразил готовность запустить программы студенческого, преподавательского и аспирантского обмена, а также направить преподавателей Чеджуского университета для чтения лекций в УзГУМЯ.
В качестве конкретной инициативы было предложено:
• организовать краткосрочную образовательную и культурно-просветительскую программу для 30 студентов УзГУМЯ при финансовой поддержке Фонда индустриально-академического сотрудничества Чеджуского университета;
• предоставить корейской группе студентов УзГУМЯ доступ к AI-электронной образовательной платформе от компании EduAIcon Inc., специализирующейся на применении искусственного интеллекта в образовании.
По второму предложению ректор Тухтасинов подписал Меморандум о взаимопонимании, представленный исполнительным директором EduAIcon Inc.
Согласно этому соглашению, студенты УзГУМЯ смогут бесплатно пользоваться платформой до 31 декабря 2026 года.
Илхомжон Тухтасинов также предложил:
• внедрить совместные образовательные программы по направлениям бакалавриата и магистратуры с согласия Министерства высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан;
• организовать курсы повышения квалификации и стажировки преподавателей английского и корейского языков УзГУМЯ в Чеджуском университете;
• реализовать совместные научные исследования, совместное руководство диссертациями, взаимное рецензирование и публикации в рейтинговых научных журналах;
• привлечь корейских студентов для обучения в бакалавриате, магистратуре и докторантуре УзГУМЯ;
• организовать стажировки, практики, зимние и летние школы.
Особое внимание было уделено запуску совместной программы MBA магистратуры на факультете, которым руководит профессор Ким Чжон Хун.
Ректор Тухтасинов подчеркнул необходимость разработки Дорожной карты по всем обсужденным направлениям и реализации конкретных шагов.
Обе стороны выразили готовность к взаимовыгодному и устойчивому сотрудничеству.
Справочно:
Чеджуский национальный университет был основан в 1952 году и на сегодняшний день является одним из 10 динамично развивающихся национальных университетов Республики Корея. В университете функционируют 13 факультетов и 79 кафедр, работает более 700 преподавателей, а общее количество студентов составляет около 10 000 бакалавров и более 2 000 магистров и аспирантов.