Koreya–O‘zbekiston universitet rektorlari forumi davom etmoqda
Ma’lumot uchun: Ajou universiteti 1973-yilda tashkil etilgan xususiy tadqiqot universiteti hisoblanadi. Universitet muhandislik, axborot texnologiyalari, biznes, tibbiyot, gumanitar, filologik, jamiyatshunoslik va boshqa ko‘plab sohalarda ta’lim va tadqiqot ishlarini olib boradi. Bakalavriat, magistratura va doktoranturada tahsil olayotgan talabalar soni 14 000 ga yaqin.
Ajou universiteti 330 dan ortiq universitetlar bilan hamkorlik qiladi. Universitet xalqaro talabalar almashinuv dasturlari, xalqaro summer-school, koreys tili va madaniyat dasturlarini taklif qiladi.
Ajou universitetining O‘zbekistondagi filiali 2020-yildan faoliyat boshlagan. Unda arxitektura, qurilish muhandisligi, elektr va kompyuter injiniringi, IT biznes, til va boshqa yo‘nalishlarda bakalavr darajasida ta’lim beriladi.
Ajou universiteti — Janubiy Koreyada tan olingan va xalqaro darajadagi reytinglarda faol ishtirok etadi. Universitetda ta’lim sifati, ilmiy faoliyat va xalqaro hamkorlikka katta e’tibor qaratiladi. Yangi “Vision 4.0” strategiyasi doirasida ta’lim, tadqiqot va sanoat bilan hamkorlik kuchaytirilgan. Garvard, Yel, Stenford kabi dunyoning nufuzli universitetlari va yirik kompaniyalar bilan turli
loyihalarni amalga oshiradi.
Ajou universitetining 17-prezidenti, transport tizimlari muhandisligi professori Choi Ki-Ju universitetning “innovatsiya va kelajakga yo‘naltirilgan” rivojlanish strategiyasi — xalqaro aloqalarni kengaytirish, yangi fakultet va dasturlar ochish, sanoat bilan hamkorlikni mustahkamlash kabi sa’y-harakatlarni faol amalga oshirmoqda. U mehmonlar uchun universitetda ta’lim jarayonlarini raqamlashtirish, bunda sun’iy intellektdan foydalanish borasidagi ishlar haqida taqdimot o‘tkazdi. So‘ngra ishtirokchilar Ajou universiteti infratuzilmasi, zamonaviy laboratoriyalari va tadqiqot markazlari bilan tanishdilar hamda o‘zaro aloqalarni rivojlantirish bo‘yicha takliflar bilan almashdilar.
Navbatdagi manzil Samsung kompaniyasi muzeyi bo‘ldi. Muzeyda kompaniya tarixi va hozirgi kunini aks ettiruvchi eksponatlar, mahsulotlar va erishilgan natijalarga oid materiallar taqdim etilgan. Forum ishtirokchilariga ushbu mashhur kompaniya tomonidan amalga oshirilayotgan ishlar, ishlab chiqarish jarayonida qo‘llanilayotgan zamonaviy texnologiyalar hamda erishilayotgan yutuqlar haqida batafsil ma’lumot berildi. Shuningdek, kompaniya tomonidan ishlab chiqarilgan va ta’lim jarayonida foydalaniladigan texnik vositalar va qurilmalar namoyish etildi.

Форум ректоров университетов Корея–Узбекистан продолжается
Для информации: Ажоу университет — частный исследовательский университет, основанный в 1973 году. Университет ведёт образовательную и научно-исследовательскую деятельность в областях инженерии, информационных технологий, бизнеса, медицины, гуманитарных и филологических наук, социальных наук и других направлениях. В настоящее время в вузе обучается около 14 000 студентов бакалавриата, магистратуры и докторантуры.
У Ажоу университета более 330 партнёрских университетов. Он предлагает программы студенческого обмена, международные летние школы, а также программы корейского языка и культуры.
Филиал Ажоу университета в Узбекистане начал работу в 2020 году. В нём реализуются программы бакалавриата по архитектуре, строительной инженерии, электротехнике и компьютерной инженерии, IT-бизнесу, языковым и другим направлениям.
Ажоу университет — один из признанных вузов Южной Кореи и активно участвует в международных рейтингах. Университет уделяет большое внимание качеству образования, научной деятельности и международному сотрудничеству. В рамках новой стратегии «Vision 4.0» укрепляются направления образования, исследований и сотрудничества с промышленностью. Вуз реализует различные проекты совместно с такими престижными университетами, как Гарвард, Йель, Стэнфорд, а также крупными компаниями.
17-й президент Ажоу университета, профессор транспортных систем Чхве Ки-Джу активно продвигает стратегию развития университета, основанную на инновациях и ориентации на будущее — расширение международных связей, открытие новых факультетов и программ, укрепление сотрудничества с промышленностью. Он представил гостям презентацию о цифровизации образовательных процессов и использовании искусственного интеллекта. Затем участники ознакомились с инфраструктурой университета, современными лабораториями и исследовательскими центрами, а также обменялись предложениями по развитию сотрудничества.
Следующим пунктом программы стал музей компании Samsung. В музее представлены экспонаты, продукция и материалы, отражающие историю и сегодняшний день компании. Участникам форума была предоставлена подробная информация о деятельности знаменитой компании, современных технологиях, используемых в производстве, и достигнутых успехах. Также были продемонстрированы технические средства и устройства, производимые компанией и применяемые в образовательном процессе.