Koreya–O‘zbekiston universitet rektorlari forumi davom etmoqda
Ma’lumot uchun: Ajou universiteti 1973-yilda tashkil etilgan xususiy tadqiqot universiteti hisoblanadi. Universitet muhandislik, axborot texnologiyalari, biznes, tibbiyot, gumanitar, filologik, jamiyatshunoslik va boshqa ko‘plab sohalarda ta’lim va tadqiqot ishlarini olib boradi. Bakalavriat, magistratura va doktoranturada tahsil olayotgan talabalar soni 14 000 ga yaqin.
Ajou universiteti 330 dan ortiq universitetlar bilan hamkorlik qiladi. Universitet xalqaro talabalar almashinuv dasturlari, xalqaro summer-school, koreys tili va madaniyat dasturlarini taklif qiladi.
Ajou universitetining O‘zbekistondagi filiali 2020-yildan faoliyat boshlagan. Unda arxitektura, qurilish muhandisligi, elektr va kompyuter injiniringi, IT biznes, til va boshqa yo‘nalishlarda bakalavr darajasida ta’lim beriladi.
Ajou universiteti — Janubiy Koreyada tan olingan va xalqaro darajadagi reytinglarda faol ishtirok etadi. Universitetda ta’lim sifati, ilmiy faoliyat va xalqaro hamkorlikka katta e’tibor qaratiladi. Yangi “Vision 4.0” strategiyasi doirasida ta’lim, tadqiqot va sanoat bilan hamkorlik kuchaytirilgan. Garvard, Yel, Stenford kabi dunyoning nufuzli universitetlari va yirik kompaniyalar bilan turli
loyihalarni amalga oshiradi.
Ajou universitetining 17-prezidenti, transport tizimlari muhandisligi professori Choi Ki-Ju universitetning “innovatsiya va kelajakga yo‘naltirilgan” rivojlanish strategiyasi — xalqaro aloqalarni kengaytirish, yangi fakultet va dasturlar ochish, sanoat bilan hamkorlikni mustahkamlash kabi sa’y-harakatlarni faol amalga oshirmoqda. U mehmonlar uchun universitetda ta’lim jarayonlarini raqamlashtirish, bunda sun’iy intellektdan foydalanish borasidagi ishlar haqida taqdimot o‘tkazdi. So‘ngra ishtirokchilar Ajou universiteti infratuzilmasi, zamonaviy laboratoriyalari va tadqiqot markazlari bilan tanishdilar hamda o‘zaro aloqalarni rivojlantirish bo‘yicha takliflar bilan almashdilar.
Navbatdagi manzil Samsung kompaniyasi muzeyi bo‘ldi. Muzeyda kompaniya tarixi va hozirgi kunini aks ettiruvchi eksponatlar, mahsulotlar va erishilgan natijalarga oid materiallar taqdim etilgan. Forum ishtirokchilariga ushbu mashhur kompaniya tomonidan amalga oshirilayotgan ishlar, ishlab chiqarish jarayonida qo‘llanilayotgan zamonaviy texnologiyalar hamda erishilayotgan yutuqlar haqida batafsil ma’lumot berildi. Shuningdek, kompaniya tomonidan ishlab chiqarilgan va ta’lim jarayonida foydalaniladigan texnik vositalar va qurilmalar namoyish etildi.

According to the forum agenda, on December 5, 2025, the participants visited Ajou University in the Republic of Korea.
For reference: Ajou University is a private research university established in 1973. It conducts educational and research activities in engineering, information technology, business, medicine, humanities, linguistics, social sciences, and many other fields. The university has nearly 14,000 students enrolled in bachelor’s, master’s, and doctoral programmes.
Ajou University cooperates with more than 330 universities worldwide. It offers student exchange programmes, international summer schools, as well as Korean language and culture programmes.
The Uzbekistan branch of Ajou University began operating in 2020. It provides bachelor’s degree programmes in architecture, civil engineering, electrical and computer engineering, IT business, languages, and other fields.
Ajou University is recognized in South Korea and actively participates in international rankings. The university places strong emphasis on the quality of education, scientific research, and international cooperation. As part of its new “Vision 4.0” strategy, collaboration with industry as well as educational and research activities have been strengthened. The university conducts various projects with prestigious institutions such as Harvard, Yale, and Stanford, as well as major global companies.
The 17th president of Ajou University, Professor Choi Ki-Ju, a specialist in transport systems engineering, is actively promoting the university’s innovation- and future-oriented development strategy — including expanding international partnerships, opening new faculties and programmes, and strengthening cooperation with industry. He gave a presentation to the guests about the digitalization of education processes and the use of artificial intelligence. Afterwards, the participants explored the university’s infrastructure, modern laboratories, and research centres, and exchanged proposals on further developing cooperation.
The next stop was the Samsung Company Museum. The museum displays exhibits, products, and materials showcasing the company’s history and current achievements. Forum participants received detailed information about the company’s activities, modern technologies used in production, and its accomplishments. Educational tools and devices produced by Samsung and used in teaching processes were also demonstrated.