O'zbekiston davlat jaxon tillari universieti o'qituvchilari mashxur xorijiy universitetlar ta'limi tajribasiga asoslangan mahorat darsi tashkillashtirdilar.
Joriy yilning 19-sentabr kuni Ingliz tili 2-fakultetida Ingliz tilini o’qitish metodikasi № 2 kafedrasi katta o‘qituvchisi Zebuniso Ramazonova va Ingliz tili nazariy aspektlari № 2 kafedrasi katta o’qituvchisi Feruza Mahmanazarova tomonidan mahorat darsi tashkil etildi. Tadbirda Buyuk Britaniyaning mashhur Norvich til ta’limi instituti (NILE) malaka oshirish kurslarida orttirilgan tajriba, bilim va ko‘nikmalar professor-o‘qituvchilar hamda talabalar bilan bo‘lishildi.
Mazkur master klassning asosiy maqsadi - ingliz tilini samarali o’qitishda qo’llaniladigan ilg’or metodlar, dars jarayoniga doir zamonaviy interaktiv yondashuvlar, til ko‘nikmalarini samarali rivojlantirish va ularni baholash mezonlarini chuqur tahlil qilishdan iborat bo‘ldi.
Ishtirokchilar dars jarayonida qo’llash mumkin bo’lgan metodik usullar yuzasidan o’z fikr va mulohazalarini bildirishdi. Kembridj universitetining CELTA (Certificate in English Language Teaching to Adults) kursida orttirilgan bilimlar va tajribalar almashildi, shuningdek, kelgusida amaliyotga joriy etilishi mumkin bo’lgan yangi g’oya va metodlar muhokama etildi.
Mahorat darsi o‘zining ilmiy-amaliy ahamiyati, innovatsion yondashuvlari, zamonaviy metodlari bilan professor-o‘qituvchilar hamda talabalar uchun katta qiziqish uyg‘otdi.
Tadbir yakunida qatnashchilar Zebuniso Ramazonova va Feruza Mahmanazarovaning Buyuk Britaniyaning mashhur Norvich til ta’limi institutida orttirgan tajribalari va Kembridj universitetining CELTA kursidan o’zlashtirilgan bilim va ko’nikmalari asosida tashkil etilgan master klass ingliz tili o‘qitish samaradorligini oshirishda muhim o‘rin tutishini e’tirof etdilar.

A masterclass was organized
Teachers at Uzbekistan State University of World Languages Conduct a Masterclass Based on Leading International Teaching Experience
On September 19 of this year, a masterclass was held at the English Language Faculty No. 2, organized by Zebuniso Ramazonova, Senior Lecturer of the English Language Teaching Methodology Department No. 2, and Feruza Mahmanazarova, Senior Lecturer of the Theoretical Aspects of English Language Department No. 2.
During the event, they shared their knowledge, experience, and skills gained from professional development courses at the renowned Norwich Institute for Language Education (NILE) in the UK with professors and students.
The main goal of the masterclass was to deeply analyze advanced methods used in effective English language teaching, modern interactive approaches in the classroom, strategies for developing language skills, and criteria for their assessment.
Participants shared their views on methodological tools applicable in teaching. Experiences and knowledge from the CELTA (Certificate in English Language Teaching to Adults) course offered by the University of Cambridge were exchanged, and new ideas and methods for future implementation were discussed.
The masterclass generated significant interest among both faculty members and students due to its scientific and practical value, innovative approaches, and modern teaching techniques.
At the end of the session, participants acknowledged that the masterclass, based on experience gained at NILE and the CELTA course at the University of Cambridge, plays an important role in enhancing the effectiveness of English language teaching.