“Mening startap loyiham” to‘garagi tashkil etildi (dolzarb 90 kun)
“Dolzarb 90 kun” loyihasi doirasida “Bir talabaga – bir loyiha” akseleratsiya dasturi asosida “Mening startap loyiham” nomli to‘garak o‘z faoliyatini davom ettirmoqda.
2025-yil 27-iyun kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti Ilmiy va innovatsion ishlanmalarni tijoratlashtirish bo‘limi boshlig‘i F. Abdullayeva tomonidan navbatdagi “Mening startap loyiham” to‘garagi o‘tkazildi.
To‘garak davomida talaba-yoshlar quyidagi yo‘nalishlar bo‘yicha nazariy va amaliy bilimlarga ega bo‘lishdi:
•  startap loyihalarning asosiy xususiyatlari;
•  startap yaratish bosqichlari;
•  startap turlari;
•  an’anaviy biznes bilan farqlari;
•  biznes g‘oya asosida muvaffaqiyatli loyiha yaratish, uni rivojlantirish va moliyalashtirish.
“Bir talabaga – bir loyiha” akseleratsiya dasturining maqsadi:
Iqtidorli talaba-yoshlarni ilmiy va innovatsion yo‘nalishlarda faollashtirish, ularning startap tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash, g‘oyadan moliyalashtirishgacha bo‘lgan barcha bosqichlarda amaliy ko‘mak ko‘rsatishdan iborat.

Создан кружок “Мой стартап-проект” (Актуальные 90 дней)
В рамках проекта “Актуальные 90 дней” кружок под названием “Мой стартап-проект” продолжает свою деятельность на основе акселерационной программы “Один студент — один проект”.
27 июня 2025 года руководитель отдела коммерциализации научных и инновационных разработок Узбекского государственного университета мировых языков Ф. Абдуллаева провела очередное заседание кружка “Мой стартап-проект”.
В ходе кружка студенты получили теоретические и практические знания по следующим направлениям:
• основные особенности стартап-проектов;
• этапы создания стартапа;
• виды стартапов;
• отличие от традиционного бизнеса;
• создание, развитие и финансирование успешного проекта на основе бизнес-идеи.
Цель акселерационной программы “Один студент — один проект” — активизация одарённых студентов в научной и инновационной сферах, поддержка их стартап-инициатив, а также оказание практической помощи на всех этапах — от идеи до финансирования.