O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti talabasi tomonidan “Masofata’limbot”ga yuborilgan murojaatda keltirilgan ma’lumotlar o‘rganib chiqilib, quyidagilar ma’lum qilinadi:
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 31-dekabrdagi “Oliy ta’lim muassasalarida ta’lim jarayonini tashkil etish bilan bog‘liq tizimni takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 824-son qarori bilan tasdiqlangan “Oliy ta’lim muassasalarida o‘quv jarayoniga kredit-modul tizimini joriy etish tartibi to‘g‘risida”gi Nizomning 8-bobi 41-bandida quyidagilar belgilangan:
“Bir fanga ajratilgan auditoriya soatining 25 foizini va undan ortiq soatni sababsiz qoldirgan talaba ushbu fandan chetlashtirilib, yakuniy nazoratga kiritilmaydi hamda mazkur fan bo‘yicha tegishli kreditlarni o‘zlashtirmagan hisoblanadi.”
Yuqoridagilarni inobatga olgan holda, har bir fakultet rahbariyati yakuniy nazorat imtihonlari boshlanishidan oldin fanga ajratilgan auditoriya soatining 25 foizidan ortiq darslarni sababsiz qoldirgan talabalar ro‘yxatini talabalarga ma’lumot uchun e’lon qiladi.
Ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan “Shartnoma topshirmaganlar va yakuniy nazoratga kirmaydigan talabalar ro‘yxati (faqat qizildagilar)” kabi ma’lumotlar ostida aynan tegishli fanga ajratilgan auditoriya soatining 25 foizidan ortiq darslarni sababsiz qoldirgan va shu sababli yakuniy nazoratga ruxsat etilmaydigan talabalar nazarda tutilgan.

На основании обращения, направленного в “Masofata’limbot” студентом Узбекского государственного университета мировых языков, была проведена проверка, в результате которой сообщается следующее:
Согласно пункту 41 главы 8 Положения “О порядке внедрения кредитно-модульной системы в образовательный процесс высших учебных заведений”, утверждённого Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан №824 от 31 декабря 2020 года, установлено:
> «Студент, который без уважительной причины пропустил 25 процентов и более аудиторных часов, выделенных на учебную дисциплину, отстраняется от изучения данной дисциплины, не допускается к итоговому контролю и считается не освоившим соответствующие кредиты по данной дисциплине».
Учитывая вышеизложенное, администрация каждого факультета до начала итоговых экзаменов публикует список студентов, пропустивших более 25 процентов занятий по учебной дисциплине без уважительной причины, для ознакомления студентов.
Информация, распространяемая в социальных сетях под заголовками вроде “Список студентов, не оплативших контракт и не допускаемых к итоговому контролю (только отмеченные красным)”, касается именно тех студентов, которые без уважительной причины пропустили более 25 процентов занятий по соответствующей дисциплине и по этой причине не допускаются к итоговому контролю.
Кроме того, в рамках проводимого анализа статистики трудоустройства выпускников, обучающихся на основе государственного гранта, рекомендуется представить трёхсторонние договоры с организациями, в которых они в настоящее время работают.