Bugun, 2025-yil 22-may kuni, Namangan davlat universitetida muhim xalqaro tadbir – O‘zbekiston Respublikasi va Rossiya Federatsiyasi hududlararo oliy ta’lim muassasalari rektorlari konferensiyasi o‘z ishini boshladi.
Mazkur anjuman ikki davlat o‘rtasidagi strategik ta’lim hamkorligini mustahkamlash, ilmiy-tadqiqot aloqalarini kengaytirish, professor-o‘qituvchilar va talabalar almashinuvi yo‘nalishida istiqbolli rejalarni belgilash maqsadida tashkil etilgan.
Ushbu nufuzli tadbirda O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti vakillari ham faol ishtirok etmoqda. Konferensiyada universitet rektori professor Ilxomjon Tuxtasinov, Rus filologiyasi fakulteti dekani dotsent A. Rahmonov, Pedagog kadrlarni qayta tayyorlash va malakasini oshirish tarmoq markazi direktori professor J. Abduganieva hamda mazkur markaz bo‘lim boshlig‘i K. Alimova qatnashmoqda.
Ushbu xalqaro konferensiya doirasida oliy ta’lim sohasidagi dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashish, yangi tashabbuslar ilgari surish va o‘zaro hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqish ko‘zda tutilgan.

В Наманганском государственном университете началась крупная международная конференция!
Сегодня, 22 мая 2025 года, в Наманганском государственном университете стартовало важное международное мероприятие — Конференция ректоров межрегиональных высших учебных заведений Республики Узбекистан и Российской Федерации.
Цель данной конференции — укрепление стратегического образовательного сотрудничества между двумя странами, расширение научно-исследовательских связей, а также определение перспективных планов в области академического обмена преподавателями и студентами.
В этом престижном мероприятии активно участвуют и представители Узбекского государственного университета мировых языков. В конференции принимают участие ректор университета, профессор Илхомжон Тухтасинов, декан факультета русской филологии, доцент А. Рахмонов, директор Отраслевого центра переподготовки и повышения квалификации педагогических кадров, профессор Ж. Абдуганиева, а также начальник отдела центра К. Алимова.
В рамках данной международной конференции планируется обмен мнениями по актуальным вопросам высшего образования, выдвижение новых инициатив и выведение сотрудничества на новый уровень.