O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti xotin-qizlar psixologi Sh. Bo‘stonova hamda universitet profilaktika inspektori M. Nurmuxamedova bilan hamkorlikda 5-TTJ talabalariga mo‘ljallangan “Ogohlik — davr talabi” mavzusida profilaktik suhbat tashkil etildi.
Mazkur uchrashuv turli xil huquqbuzarliklar va korrupsion holatlarning oldini olish, talabalarning huquqiy ongi va mas’uliyatini oshirishga qaratildi.
Suhbat davomida, ayniqsa, yakuniy nazorat jarayonlarida yuzaga keladigan ruhiy bosim va xavotirlarni kamaytirish, talabalarning psixologik holatini barqarorlashtirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Mutaxassislar tomonidan stressni yengish, o‘zini boshqarish hamda muammoli vaziyatlarda to‘g‘ri qaror qabul qilish bo‘yicha tavsiyalar berildi.
Shuningdek, talabalar bilan savol-javob tarzida ochiq muloqot o‘tkazilib, ularning fikr va takliflari tinglandi. Uchrashuv yoshlarni ongli tanlov qilishga, qonuniylik va shaxsiy mas’uliyatni hayotiy mezon sifatida qabul etishga undadi.

Профилактическая беседа для студентов 5-го общежития на тему «Бдительность — требование времени»
Совместно с психологом по вопросам женщин Ш. Бостоновой и инспектором по профилактике М. Нурмухамедовой в Узбекистанском государственном университете мировых языков была организована профилактическая беседа для студентов 5-го общежития на тему «Бдительность — требование времени».
Цель встречи заключалась в предупреждении различных правонарушений и коррупционных проявлений, а также в повышении правового сознания и ответственности студентов.
В ходе беседы особое внимание уделялось снижению психологического давления и тревожности, возникающих в период итоговой аттестации, а также стабилизации психоэмоционального состояния студентов. Специалисты дали рекомендации по преодолению стресса, самоконтролю и принятию правильных решений в проблемных ситуациях.
Кроме того, был проведён открытый диалог в формате вопросов и ответов, в ходе которого студенты могли высказать свои мнения и предложения. Встреча способствовала формированию у молодежи сознательного выбора, понимания законности и принятия личной ответственности как жизненного принципа.