Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligida O`zDJTU va Liaodong universitelari oʻrtasida memorandum imzolash marosimi tashkil etildi.
21- dekabr kuni OʻzDJTUga XXR Liaodong universiteti rahbariyati vakillarining tashrifi va ular bilan tashkil etilgan uchrashuv haqida xabar bergan edik.
Uchrashuvdan soʻng Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligida ikki universitet oʻrtasida memorandum imzolash marosimi tashkil etildi.
Imzolangan Memorandumga koʻra, endilikda quyidagi yoʻnalishlarda hamkorlik amalga oshirilishga kelishib olindi:
- Malaka oshirish, stajirovka oʻtash, birgalikda ilmiy tadqiqotlar oʻtkazish maqsadida oʻqituvchilar va ilmiy tadqiqotchilar almashinuvi;
- Til bilimlarini oshirish maqsadida talabalar almashinuvi, yoshlar forumlari va tanlovlarida ishtirok etish, shuningdek, ikki mamlakat xalqlari madaniyati va anʼanalari bilan tanishish maqsadida qishki va yozgi maktablarini tashkil etish;
- Xitoy va boshqa xorijiy tillarni oʻrganish boʻyicha dolzarb mavzular boʻyicha xalqaro konferensiyalar, forumlar, seminarlarda oʻqituvchi va olimlarni ishtirok etishini tashkil etish.
- Xitoy Xalq Respublikasining yetakchi universitetlari bilan tomonlar uchun taʼlim va magistraturaning ustuvor yoʻnalishlari boʻyicha qoʻshma taʼlim dasturlarini joriy etish va amalga oshirish;
- OʻzDJTU bazasida xitoy tilidan xalqaro standartlashtirilgan malakaviy yozma imtihonini (keyingi oʻrinlarda HSK deb yuritiladi) oʻtkazish boʻyicha test markazini ochish;

В Министерстве высшего образования, науки и инноваций состоялась церемония подписания меморандума между УзДЖТУ и Ляодунским университетом.
21 декабря мы проинформировали УзГУМЯ о визите представителей руководства Ляодунского университета КНР и организованной с ними встрече.
После встречи в Министерстве высшего образования, науки и инноваций состоялась церемония подписания меморандума между двумя университетами.
Согласно подписанному Меморандуму, на данный момент достигнута договоренность о сотрудничестве по следующим направлениям:
- Обмен преподавателями и научными исследователями с целью обучения, стажировки, проведения совместных научных исследований;
- Совершенствовать языковые навыки, участвовать в студенческих обменах, молодежных форумах и конкурсах, а также организовывать зимние и летние школы с целью знакомства с культурой и традициями народов двух стран;
- Организация участия преподавателей и ученых в международных конференциях, форумах, семинарах по актуальным темам изучения китайского и других иностранных языков.
- Внедрение и реализация совместных образовательных программ с ведущими университетами Китайской Народной Республики для сторон по приоритетным направлениям образования и магистратуры;
- Открытие на базе УзГУМЯ испытательного центра для проведения международного стандартизированного письменного квалификационного экзамена по китайскому языку;