Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligida O`zDJTU va Liaodong universitelari oʻrtasida memorandum imzolash marosimi tashkil etildi.
21- dekabr kuni OʻzDJTUga XXR Liaodong universiteti rahbariyati vakillarining tashrifi va ular bilan tashkil etilgan uchrashuv haqida xabar bergan edik.
Uchrashuvdan soʻng Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligida ikki universitet oʻrtasida memorandum imzolash marosimi tashkil etildi.
Imzolangan Memorandumga koʻra, endilikda quyidagi yoʻnalishlarda hamkorlik amalga oshirilishga kelishib olindi:
- Malaka oshirish, stajirovka oʻtash, birgalikda ilmiy tadqiqotlar oʻtkazish maqsadida oʻqituvchilar va ilmiy tadqiqotchilar almashinuvi;
- Til bilimlarini oshirish maqsadida talabalar almashinuvi, yoshlar forumlari va tanlovlarida ishtirok etish, shuningdek, ikki mamlakat xalqlari madaniyati va anʼanalari bilan tanishish maqsadida qishki va yozgi maktablarini tashkil etish;
- Xitoy va boshqa xorijiy tillarni oʻrganish boʻyicha dolzarb mavzular boʻyicha xalqaro konferensiyalar, forumlar, seminarlarda oʻqituvchi va olimlarni ishtirok etishini tashkil etish.
- Xitoy Xalq Respublikasining yetakchi universitetlari bilan tomonlar uchun taʼlim va magistraturaning ustuvor yoʻnalishlari boʻyicha qoʻshma taʼlim dasturlarini joriy etish va amalga oshirish;
- OʻzDJTU bazasida xitoy tilidan xalqaro standartlashtirilgan malakaviy yozma imtihonini (keyingi oʻrinlarda HSK deb yuritiladi) oʻtkazish boʻyicha test markazini ochish;

On December 21, we informed UzSWLU about the visit of representatives of the leadership of Liaodong University of the PRC and the meeting organized with them.
After the meeting, a memorandum signing ceremony between the two universities was organized at the Ministry of Higher Education, Science and Innovation.
According to the signed Memorandum, it has now been agreed to cooperate in the following areas:
- Exchange of teachers and scientific researchers for the purpose of training, internship, joint scientific research;
- To improve language skills, to participate in student exchanges, youth forums and contests, as well as to organize winter and summer schools in order to get acquainted with the culture and traditions of the peoples of the two countries;
- Organizing the participation of teachers and scientists in international conferences, forums, seminars on current topics of learning Chinese and other foreign languages.
- Introduction and implementation of joint educational programs with the leading universities of the People's Republic of China for the parties in the priority areas of education and master's degree;
- Opening a test center for conducting the international standardized written qualification exam in Chinese language (hereinafter referred to as HSK) on the basis of UzSWLU;