Ozarbayjon davlat chet tillar universiteti vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
2025-yil 16-dekabr kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Ozarbayjon davlat chet tillar universiteti professor-o‘qituvchilari va talabalari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda Ozarbayjon davlat chet tillar universitetidan professor Malaxat Maxarramova, sifatni ta’minlash va monitoring qilish bo‘limi xodimi Gunel Imanova, Konfutsiy instituti xodimi Nargiz Axundova, Roman tillari tarjima nazariyasi va amaliyoti kafedrasi katta o‘qituvchisi Xadije Eyubova, Xalqaro munosabatlar va mintaqashunoslik fakulteti katta o‘qituvchisi Gulnora Afandiyeva, Falsafa va ijtimoiy fanlar kafedrasi katta o‘qituvchisi, PhD Gunel Garayeva, Jahon tillari kafedrasi katta o‘qituvchisi, PhD Laura Zarbalieva, Tarjima fakulteti Zamonaviy tillar kafedrasi katta o‘qituvchisi Nargiz Madatova, shuningdek, xalqaro munosabatlar yo‘nalishi o‘qituvchisi Harun Sadiqli hamda universitet talabalari ishtirok etdi.
O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetidan esa rektor Ilxomjon Tuxtasinov, xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektor A. Nosirov, Xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i X. Yuldashev, Pedagogika va psixologiya kafedrasi mudiri D. Djuraev, Ikkinchi chet tili kafedrasi mudiri E. Muydinova hamda Ispan tili amaliy fanlar kafedrasi mudiri D. Baxronova qatnashdi.
Tadbirni rektor Ilxomjon Tuxtasinov ochib, qardosh O‘zbekiston va Ozarbayjon xalqlari o‘rtasidagi do‘stlik va hamkorlik aloqalari ta’lim sohasida ham izchil rivojlanib borayotganini ta’kidladi. U ikki oliy ta’lim muassasasi o‘rtasida imzolangan Anglashuv memorandumi asosida yo‘lga qo‘yilgan hamkorlik, xususan, 2025-yildan boshlab amalga oshirilayotgan akademik almashinuv dasturlarining ahamiyatiga alohida to‘xtaldi.
Uchrashuv davomida professor-o‘qituvchilarning o‘zaro tashriflari, sayyor ma’ruzalar, xalqaro konferensiyalardagi ishtirok tajribasi muhokama qilindi. Shuningdek, almashinuv dasturlarini rivojlantirish, O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida ozarbayjon tilini o‘qitishni yo‘lga qo‘yish, xalqaro ilmiy anjumanlarda maqolalar bilan ishtirok etish, zamonaviy o‘qitish metodlari hamda ta’lim jarayonida axborot-kommunikatsiya texnologiyalari, jumladan, sun’iy intellektdan foydalanish bo‘yicha tajriba almashish masalalari yuzasidan fikr almashildi.
Uchrashuv yakunida tomonlar mazkur muloqot oliy ta’lim sohasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlashga, professor-o‘qituvchilar va talabalar uchun yangi ilmiy hamda akademik imkoniyatlar yaratishga xizmat qilishini alohida qayd etdilar.

Встреча с представителями Азербайджанского государственного университета иностранных языков
16 декабря 2025 года в Государственном университете мировых языков Узбекистана состоялась встреча с преподавателями и студентами Азербайджанского государственного университета иностранных языков.
Во встрече приняли участие профессор Малахат Махаррамова, сотрудник отдела обеспечения качества и мониторинга Гюнэль Иманова, сотрудник Института Конфуция Наргиз Ахундова, старший преподаватель кафедры теории и практики перевода романских языков Хадидже Эюбова, старший преподаватель факультета международных отношений и регионоведения Гульнора Афандиева, старший преподаватель кафедры философии и социальных наук, PhD Гюнэль Гараева, старший преподаватель кафедры мировых языков, PhD Лаура Зарбалиева, старший преподаватель кафедры современных языков факультета перевода Наргиз Мадатова, а также преподаватель направления международных отношений Харун Садыкли и студенты университета.
Со стороны Государственного университета мировых языков Узбекистана участие приняли ректор Илхомджон Тухтасинов, проректор по международному сотрудничеству А. Носиров, начальник отдела международного сотрудничества Х. Юлдашев, заведующий кафедрой педагогики и психологии Д. Джураев, заведующая кафедрой второго иностранного языка Е. Муйдинова и заведующая кафедрой практических занятий по испанскому языку Д. Бахронова.
Встречу открыл ректор Илхомджон Тухтасинов, подчеркнув, что дружеские и партнерские отношения между братскими народами Узбекистана и Азербайджана последовательно развиваются и в сфере образования. Он отметил важность сотрудничества, установленного на основе подписанного Меморандума о взаимопонимании между двумя университетами, особенно академических обменов, проводимых с 2025 года.
В ходе встречи обсуждались взаимные визиты преподавателей, выездные лекции и опыт участия в международных конференциях. Также участники обменялись мнениями по вопросам развития программ обмена, организации преподавания азербайджанского языка в Государственном университете мировых языков Узбекистана, участия в международных научных мероприятиях, современных методов обучения и применения информационно-коммуникационных технологий, включая искусственный интеллект.
По итогам встречи стороны отметили, что данный диалог будет способствовать укреплению сотрудничества в сфере высшего образования и созданию новых научных и академических возможностей для преподавателей и студентов.