Oʻzbek tili bayrami munosabati bilan tadbir boʻlib oʻtdi
21-oktabr kuni Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti Sharq filologiyasi fakultetida oʻzbek tiliga davlat tili maqomi berilganining 36 yilligi hamda Oʻzbek tili bayrami kuni munosabati bilan tantanali tadbir boʻlib oʻtdi.
Tadbirni Sharq filologiyasi fakulteti dekani D. Djurayev ochib berib, professor-oʻqituvchilar va talabalarni bayram bilan tabrikladi. Oʻz nutqida dekan ona tilimizning milliy gʻurur, maʼnaviyat va birlik timsoli ekanini taʼkidladi.
Dastur davomida talabalar tomonidan turli sahna koʻrinishlari, QVZ chiqishlari, shuningdek oʻzbek tiliga bagʻishlangan sheʼr va gʻazallar ijro etildi. Talaba qizlar tomonidan namoyish etilgan milliy raqslar tadbirga yanada bayramona ruh bagʻishladi.

В честь Дня узбекского языка состоялось торжественное мероприятие
21 октября на факультете восточной филологии Узбекского государственного университета мировых языков состоялось торжественное мероприятие, посвящённое 36-летию придания узбекскому языку статуса государственного и Дню узбекского языка.
Мероприятие открыл декан факультета восточной филологии Д. Джураев, который поздравил преподавателей и студентов с праздником. В своём выступлении декан подчеркнул, что родной язык является символом национальной гордости, духовности и единства.
В ходе программы студенты представили различные сценические постановки, юмористические выступления КВН, а также прочли стихи и газели, посвящённые узбекскому языку. Национальные танцы, исполненные студентками, придали мероприятию ещё более праздничную атмосферу.