O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti (O‘zDJTU) rektori Ilxomjon Tuxtasinov, xalqaro aloqalar bo‘yicha prorektor Abdurahim Nosirov hamda qo‘shma ta’lim dasturlarini muvofiqlashtirish bo‘limi boshlig‘i Feruza Rashidova UNESCOning 43-sammitida ishtirok etdi.
Ushbu sammit doirasida O‘zbekiston “Oliy ta’lim malakalarini tan olish bo‘yicha global konventsiya”ni ratifikatsiya qilgan 39-davlat sifatida e’lon qilindi. Bu mamlakatimiz uchun xalqaro hamjamiyatdagi e’tirof va ta’lim tizimimizning rivojlanishi nuqtai nazaridan muhim qadamdir.
Konventsiya xorijda olingan malaka va diplomlarni tan olishni osonlashtiradi va a’zo davlatlarga ta’lim sifatini uyg‘unlashtirish vazifasini yuklaydi. Shu bilan birga, O‘zbekiston fuqarolari uchun diplomlarni tan olish bilan bog‘liq masalalar kamayadi.
O‘zDJTU jamoasi ushbu voqeani quvonch bilan qabul qiladi va milliy ta’lim tizimimizning rivojlanishida o‘z hissasini qo‘shishda davom etadi.

Руководство Узбекского государственного университета мировых языков приняло участие в 43-й сессии ЮНЕСКО
Ректор Узбекского государственного университета мировых языков (УзГУМЯ) Илхомжон Тухтасинов, проректор по международным связям Абдурахим Носиров и начальник отдела координации совместных образовательных программ Феруза Рашидова приняли участие в 43-й сессии ЮНЕСКО.
В рамках саммита Узбекистан был объявлен 39-м государством, ратифицировавшим «Глобальную конвенцию о признании квалификаций высшего образования». Это является важным шагом для нашей страны в признании на международной арене и развитии национальной системы образования.
Конвенция упрощает процесс признания квалификаций и дипломов, полученных за рубежом, и возлагает на государства-участники обязанность гармонизировать качество образования. Кроме того, для граждан Узбекистана снизятся трудности, связанные с признанием дипломов.
Коллектив УзГУМЯ с радостью принимает это событие и продолжит вносить свой вклад в развитие национальной системы образования.