O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori I.M.Tuxtasinov va Parlametlararo Ittifoq 150-assambleyasiga tashrif buyurgan Iroq delegatsiyasi vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Mazkur uchrashuvda Iroqning Qozog‘istondagi muvaqqat vakili Doktor Jaber al-Temimi va Iroq parlamenti a’zosi, Sulaymaniya universiteti professori Doktor Musanna Nader, Xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektori A. Nasirov, Xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i X. Yuldashev, Tarjimonlik fakulteti dekani U. Yo‘ldoshev, Arab tili tarjima nazariyasi va amaliyoti kafedrasi mudiri K. Qodirova, O‘zDJTU arab tili o‘qituvchisi (Iroq) Ahmad Jasem Al-Zubaydilar qatnashdi. Uchrashuv davomida Iroqning Qozog‘istondagi muvaqqat vakili Doktor Jaber al-Temimi Iroq OTMlari bilan hamkorlik aloqalarini o‘rnatishni taklif qildi.
Talabalar, o‘qituvchilar va doktorantlar almashinuvi, malaka oshirish va stajirovka dasturlarini tashkil qilish, xalqaro konferensiya, seminar va vebinarlar tashkil qilish, O‘zDJTUga arab tili o‘qituvchisini jalb qilish, Iroq fuqarolarini O‘zDJTUga bakalavriat, magistratura va doktoranturaga jalb qilish masalalari ko‘rib chiqilishi haqida so‘zladi.
Iroq parlamenti a’zosi, Sulaymaniya universiteti professori Doktor Musanna Nader Tarjimonlik fakulteti talabalariga “Arab tilining jozibadorligi va xorijiy til sifatida o‘qitish muammolari” mavzusida ma’ruza o‘qidi.

Meeting between rector of Uzbekistan State World Languages University I.M. Tukhtasinov and Representatives of the Iraqi Delegation Visiting the 150th Inter-Parliamentary Union Assembly
The meeting was attended by Dr. Jaber al-Temimi, the Acting Representative of Iraq in Kazakhstan; Dr. Musanna Nader, Member of the Iraqi Parliament and Professor at the University of Sulaymaniyah; Vice-Rector for International Cooperation A. Nasirov; Head of the International Cooperation Department H. Yuldashev; Dean of the Faculty of Translation U. Yuldashev; Head of the Department of Arabic Translation Theory and Practice K. Qodirova; and Arabic language instructor at UzSWLU (from Iraq), Ahmad Jasem Al-Zubaidi.
During the meeting, Dr. Jaber al-Temimi proposed establishing cooperation with higher education institutions in Iraq. Topics discussed included student, teacher, and PhD candidate exchange programs; professional development and internship opportunities; organizing international conferences, seminars, and webinars; recruiting Arabic language teachers to UzSWLU; and enrolling Iraqi citizens in bachelor's, master's, and doctoral programs at the university.
Dr. Musanna Nader, Member of the Iraqi Parliament and Professor at the University of Sulaymaniyah, delivered a lecture to students of the Faculty of Translation titled "The Attractiveness of the Arabic Language and Challenges in Teaching it as a Foreign Language."