9-aprel kuni Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori I. Tuxtasinov boshchiligida universitet vakillari tomonidan Amir Temur xiyoboniga tashrif amalga oshirildi.
Mazkur tashrif 9-aprel buyuk sarkarda Amir Temur tavalludi munosabati bilan boʻlib oʻtdi. Tashrif davomida universitet jamoasi tomonidan Amir Temur haykali poyiga gulchambar qo‘yilib, buyuk sarkarda xotirasiga hurmat bajo keltirildi.
Shuningdek, tashrif doirasida vakillar Amir Temur muzeyida ham bo‘lib, bu yerda Temuriylar sulolasining boy tarixi, davlat boshqaruvi, harbiy san’at hamda madaniy merosi haqida batafsil ma’lumotlarga ega bo‘ldilar.
Muzey eksponatlari bilan tanishuv jarayonida Amir Temur davrining siyosiy, ijtimoiy va madaniy hayotini aks ettiruvchi nodir manbalar yuzasidan tushuntirishlar berildi. Shu bilan birga, I. Tuxtasinov tomonidan buyuk Sohibqironning hayot yo‘li, davlat boshqaruvidagi yuksak salohiyati hamda uning jahon tarixidagi o‘rni haqida va qiziqarli fikr-mulohazalar bildirildi.
Mazkur tashrif talaba-yoshlar uchun tarixiy merosni chuqur anglash, milliy o‘zlikni his etish hamda buyuk ajdodlarimizga munosib voris bo‘lish ruhida tarbiyalanishda muhim ahamiyat kasb etadi.

Visit to Amir Temur Square
Under the leadership of Rector Ilkhomjon Madaminovich Tuxtasinov, representatives of Uzbekistan State World Languages University visited Amir Temur Square.
The visit was held in commemoration of the birth anniversary of the great commander Amir Temur, observed on April 9. During the visit, the university team laid a wreath at the statue of Amir Temur, paying tribute to the great military leader.
As part of the visit, the delegation also visited the Amir Temur Museum, where they gained detailed insights into the rich history of the Timurid dynasty, state governance, military art, and cultural heritage.
During the museum tour, explanations were provided regarding rare sources reflecting the political, social, and cultural life of Amir Temur’s era. In addition, Rector Ilkhomjon Madaminovich Tuxtasinov shared insightful reflections on the life of the great Sahibqiran, his outstanding leadership qualities, and his role in world history.
This visit holds significant importance for students, fostering a deeper understanding of historical heritage, strengthening national identity, and nurturing a sense of responsibility as worthy heirs of great ancestors.