O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti va Buyuk Britaniya oliy ta’lim muassasalari o‘rtasida yangi hamkorlik hujjatlari imzolandi
Buyuk Britaniyaning London shahrida bo‘lib o‘tayotgan “O‘zbekiston–Britaniya Ta’lim Forumi” doirasida bir qator oliy ta’lim muassasalari bilan uchrashuvlar va muzokaralar o‘tkazildi. Ushbu muloqotlar natijasida O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti va xorijiy hamkorlar o‘rtasida yangi kelishuvlarga erishildi.
Jumladan, Norij til ta’limi instituti bilan hamkorlik to‘g‘risidagi memorandum, shuningdek, universitet professor-o‘qituvchilari uchun Kembridj universiteti bilan hamkorlikda ishlab chiqilgan CELTA dasturi doirasida malaka oshirish kurslarini tashkil etish haqidagi shartnoma imzolandi. Shu bilan birga, Portsmut universiteti bilan ingliz tili o‘qituvchilari uchun malaka oshirish kurslarini tashkil qilishga oid shartnoma ham tuzildi.
Imzolangan hujjatlar Britaniyaning ilg‘or tajribasini o‘rganish, zamonaviy o‘quv dasturlarini ta’lim jarayoniga tatbiq etish orqali ta’lim sifatini oshirish va O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti professor-o‘qituvchilarining kasbiy salohiyatini yuksaltirishga xizmat qiladi.
Forum doirasida O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetining Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori O. Yusupov Leeds universiteti rahbarlari bilan ham uchrashib, o‘zaro manfaatli hamkorlik istiqbollari yuzasidan fikr almashdi. QS World University Ranking reytingida Lingvistika yo‘nalishi bo‘yicha 201–300-o‘rinni egallagan O‘zDJTU bilan ushbu nufuzli universitet vakillari til ta’limi, ilmiy-amaliy loyihalarni birgalikda amalga oshirish borasida hamkorlikka tayyor ekanliklarini bildirdilar.
“O‘zbekiston–Britaniya Ta’lim Forumi” O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti va Buyuk Britaniyaning qator yetakchi oliy ta’lim muassasalari o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlashga xizmat qilmoqda.

New Cooperation Agreements Signed Between the Uzbek State University of World Languages and UK Higher Education Institutions
As part of the ongoing Uzbekistan–UK Education Forum in London, a series of meetings and negotiations were held with several British higher education institutions. These discussions resulted in new agreements between the Uzbek State University of World Languages and international partners.
Among them, a memorandum of cooperation was signed with the Institute for Foreign Language Teaching, as well as a contract with the University of Cambridge to launch CELTA-based professional development courses for the university’s faculty members. Additionally, an agreement was signed with the University of Portsmouth to organize training courses for English language teachers.
These agreements aim to enhance the quality of education by incorporating modern curricula and studying the UK’s best practices, while also boosting the professional capacity of the university’s teaching staff.
Within the forum, Otabek Yusupov, Vice-Rector for Research and Innovation, also met with representatives of the University of Leeds to discuss prospects for mutually beneficial cooperation. Representatives of this prestigious university, ranked 201–300 in the QS World University Ranking in Linguistics, expressed their readiness to collaborate in language education and the implementation of joint scientific-practical projects.
The Uzbekistan–UK Education Forum continues to play an important role in strengthening ties between the Uzbek State University of World Languages and a number of leading British universities.